Şampiyonlar seçim meydanına çıkıyor

Kazandıkları şampiyonluklarla yıllarca dünya minderlerinde Türkiye'yi başarıyla temsil eden ve Türk milletinin gururu olan eski şampiyon güreşçiler Hamza Yerlikaya ve Şeref Eroğlu, bu kez de Güreş Federasyonu başkanlığı yarışına hazırlanıyor.

Avrupa ve dünya şampiyonu, olimpiyat ikincisi Şeref Eroğlu Türkiye Güreş Federasyonu başkanlığına aday olduğunu açıklarken, ''Asrın Güreşçisi'' unvanını taşıyan Avrupa, dünya ve olimpiyat şampiyonu Hamza Yerlikaya da adaylık sinyali verdi.

Şeref Eroğlu, güreş camiasından, başkan adayı olması noktasında yoğun talep olduğunu söyledi. Camiadan gelen destekle TGF Başkanlığı'na aday olduğunu ifade eden Eroğlu, şunları kaydetti:

''Güreş ailesinden yoğun bir talep vardı, adaylığımız konusunda. Bizler eskinin şampiyonu, bugünün spor yöneticileriyiz. Şampiyon Güreşçiler Kulübü'nün başkanıyım. Bir kaç aydır camiada böyle bir talep var, 'sorumluluk alma zamanı gelmedi mi?' diye bana soruyorlar. Her şeyin bir zamanı var, önümüzde bir seçim var, ben de bir delegeyim. Sayısız kez İstiklal Marşımız'ı söyleten bir kardeşinizim. Duruşumuzla, oturup kalkmamızla, eğitimimizle bu sorumluluğu üstlenebilecek durumdayım. Camiamızın büyükleriyle de bu konuda görüştüm, desteklerini aldım.
Arkadaşlar, hayatını güreşe adamış benim gibi insanları önde görmek istediler, bu da bana cazip geldi. Güreşi gerçekten bir şampiyon yönetirse daha iyi yerlere geleceğini düşünüyorum. Bu işlere kafa yormak lazım. Tabi benim işim, ben spor yöneticisiyim, kulüp başkanıyım, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi'nin sporcu komisyonu başkanıyım, FILA'da görevim var. Büyüklerimizle paylaşıyoruz, önümüzde bir süreç var, biz bu işe talip olduğumuzu söylüyoruz. Bu da bir er meydanıdır, şampiyonluk ister.''

Eroğlu, Hamza Yerlikaya'nın da federasyon başkanlığına sıcak baktığı yönünde duyum aldığını belirterek, ''Kendisinin siyasete devam etmesini ve orada daha ilerilere gitmesini bekliyorduk. Kendisinin kararıdır. Hayırlı olsun'' dedi.

-''Emanete sahip çıkarız''-

''Asrın Güreşçisi'' unvanlı, AK Parti eski Sivas Milletvekili Hamza Yerlikaya da, Güreş Federasyonu başkanlığına adaylığı konusunda, ''Camiamızın böyle bir teveccühü var, arkadaşlarımız teveccüh gösterirlerse kutsal emanete sahip çıkarız'' dedi.

651. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerini izlemek amacıyla Edirne'de bulunan ve Sarayiçi'ndeki Er Meydanı'nda güreşleri izleyen Yerlikaya, Güreş Federasyonu seçimleriyle ilgili haftaya daha net açıklamalar yapacağını söyledi.

Güreş camiasında güreş yapmış, yapmamış büyüklerinin, ağabeylerinin teveccüh göstermesi halinde emanete sahip çıkacaklarını ifade eden Yerlikaya, ''Bu kutsal bir emanettir. Kutsal emanete sahip çıkmaksa, biz olumlu yaklaşıyoruz. Fakat dediğim gibi camiamızın böyle bir teveccühü var, arkadaşlarımız teveccüh gösterirlerse kutsal emanete sahip çıkarız'' diye konuştu.

Yerlikaya, Şeref Eroğlu'nun adaylığı için de ''hayırlı olsun'' temennisinde bulundu.

Goller Cepte
BİZE ULAŞIN