İşte Londra'ya gidecek atletlerimiz

Londra'ya 33 atletle gidecek olan Türkiye Atletizm Federasyonu (TAF), hem sporcu sayısıyla rekor kırdı hem de bayanlar bayrak yarışında ilk kez vize almayı başardı. 2008 Pekin Olimpiyatları'na 16 sporcuyla giden ve 7 final yarışarak 2 gümüş madalya kazanan Atletizm Federasyonu, 33 sporcuyla katılacağı Londra'da daha çok final yarışmayı ve madalya sayısını artırmayı hedefliyor.

TAF Başkanı Mehmet Terzi, AA muhabirine bir önceki olimpiyatlara göre sporcu sayısını iki katından fazla artırdıklarını belirterek, ''Son olarak Kıvılcım Kaya bayanlar çekiç atmada olimpiyat vizesi aldı. Umarım daha çok sporcu, daha çok final yarışı getirir ve madalya sayımızda da artış olur'' dedi.

-Nevin Yanıt ''gözdağı'' verdi-

2010 Avrupa Şampiyonası'nda bayanlar 100 metre engellide altın madalya kazanan ve geçen hafta Helsinki'de yapılan Avrupa Şampiyonası'nda şampiyon olarak unvanını koruyan Nevin Yanıt, performansıyla rakiplerine adeta ''gözdağı'' verdi.

Olimpiyatlarda Türkiye'nin en büyük madalya umutlarından olan Yanıt, Londra'da ilk 3'e girmesi halinde Türkiye'ye bu dalda ilk madalyasını getirerek bir kez daha tarih yazmış olacak.

Bayanlarda ayrıca Helsinki'de altın madalya kazanan 3000 metre engellide Gülcan Mıngır ve 1500 metrede Aslı Çakır Alptekin de Türkiye'nin olimpiyatlardaki favori atletleri arasında yer alıyor.

-Gözler Eşref ve Fatih'te-

2004 Atina Olimpiyatları'nda erkekler çekiç atmada bronz madalya kazanarak, yaklaşık 50 yıl aradan sonra Türkiye'ye atletizmdeki ilk olimpiyat madalyasını getiren Eşref Apak, Londra'daki performansı merakla beklenen sporcular arasında dikkati çekiyor. Atina'da elde ettiği 3'üncülükten sonra antrenörü Artun Talay ile yollarının ayrılmasının ardından düşüşe geçen ve bir türlü istediği yükselişi yakalayamayan Apak, geçen yıl Kasım ayından itibaren Talay ile yeniden çalışmaya başladı. Olimpiyatlar öncesi en yüksek derecesini 78.11 ile elde eden Apak, final yarışmasına kesin gözüyle bakılan sporcular arasında yer alıyor.

Türkiye rekortmeni milli ciritçi Fatih Avan da, Apak gibi finale kalacak favori isimler arasında gösteriliyor. Akdeniz Oyunları ve Avrupa şampiyonluğu bulunan Avan, geçen ay İzmir'de 85.60 metre atarak kendine ait Türkiye rekorunu geliştirmiş ve dünyada yılın en iyi ikinci derecesine imza atmıştı.
Türk atletizminin yükselen değeri olarak görülen Avan, geçen hafta Avrupa Şampiyonası'nda finallere kalamasa da olimpiyatlar için hala ümit vadediyor.

-Bayan bayrak takımı 13 salise farkla tarihe geçti-

4x400 Bayan Bayrak Milli Takımı, tarihinde ilk kez olimpiyatlara katılma hakkını elde etti. Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF) nezdinde, dünyada ilk 16'ya giren ülke takımları olimpiyatlara vize alırken, Türkiye, bu sıralamada Kanada'ya 13 salise fark atarak 16. oldu.
Bayrak takımlarının yaptığı en iyi 2 derecenin ortalamasının baz alındığı değerlendirmede Türkiye, 3.29.77 ile Kanada'nın 13 salise önünde yer aldı ve Türk atletizm tarihinde bir ilke imza attı.

Olimpiyatlarda 6 kişilik bayrak takımında yer alan sporculardan 4'ü piste çıkacak.

-Elvan'ın çabaları sonuç vermedi-

2008 Pekin Olimpiyatları'nda 5 ve 10 bin metrelerde gümüş madalya alarak Türk spor tarihine geçen Elvan Abeylegesse tüm çabalarına rağmen vize alamadı. Erzurum kampında sol ayak aşil tendonundaki sakatlığı nükseden ve bu nedenle Avrupa Şampiyonası'na katılamayan milli atlet, tedavi için Moskova'ya gitmişti. Olimpiyatlara katılıp katılamayacağının Moskova'daki kontrollerin ardından belli olacağını kaydeden Abeylegesse'nin, oradaki tedavi süreci de sonuç getirmedi.

Olimpiyatlarda Türkiye'ye atletizm dalındaki ilk gümüş madalyasını getiren ve Türkiye'ye bir olimpiyatta iki madalya birden kazandıran ilk sporcu unvanını taşıyan Etiyopya asıllı atletin Londra umutları da, sürenin dolmasıyla birlikte sona ermiş oldu.

2012 Londra Olimpiyatları'na atletizmde katılacak sporcular ve branşları şöyle:

Erkekler
--------
Fatih Avan (cirit atma)
Eşref Apak (çekiç atma)
Ercüment Olgundeniz (disk atma)
Bekir Karayel (erkekler maraton)
Polat Kemboi Arıkan (erkekler 5 bin ve 10 bin metre)
Tarık Langat Akdağ (erkekler 3000 metre engelli),
İlham Tanui Özbilen (erkekler 1500 metre)
Hüseyin Atıcı- Atletizm (Gülle atma)

Bayanlar
--------
Bahar Doğan, Sultan Haydar, Ümmü Kiraz (maraton)
Binnaz Uslu, Gülcan Mıngır, Özlem Kaya (3 bin metre engelli)
Aslı Çakır Alptekin, Tuğba Karakaya, Gamze Bulut (1500 metre)
Nagihan Karadere (400 metre engelli)
Pınar Saka (400 metre)
Tuğçe Şuhutoğlu, Kıvılcım Kaya (çekiç atma)
Dudu Karakaya (5 bin metre)
Nimet Karakuş (100 metre)
Semiha Mutlu (20 kilometre yürüyüş)
Karin Melis Mey (uzun atlama)
Merve Aydın (800 metre)
Burcu Ayhan (yüksek atlama)
Nevin Yanıt (110 metre engelli)
Pınar Saka, Meliz Redif, Sema Apak, Birsen Engin, Özge Akın, Elif Yıldırım (4x400 bayrak)
Goller Cepte
BİZE ULAŞIN