''İstanbul, olimpiyatları çoktan haketti''

İngiltere'nin başkenti Londra'da yapılacak olimpiyat oyunlarına 10 gün kala basının sorularını yanıtlayan Çeviköz, olimpiyat kafilesinin Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ile birlikte 24 Temmuz'da Londra'ya geleceğini, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da olimpiyatların açılışına katılacağını kaydetti.

Türkiye'nin Londra Olimpiyatları'na tarihinin en kalabalık sporcu kafilesiyle katılacağını anımsatan Çeviköz, ''Olimpiyat tarihine bakıldığında, bu olimpiyatların sadece Türkiye'nin en kalabalık kafileyle katıldığı olimpiyatlar olmayacağını, en çok madalya kazanacağımız olimpiyat olacağını düşünüyorum. Çok ümitliyim, özellikle atletizm, güreş, halter ve tekvando dallarında'' diye konuştu.

Olimpiyatlara ilişkin güvenlik endişelerinin anımsatılması üzerine Büyükelçi Ünal Çeviköz, ''Ben herhangi bir sıkıntı yaşanacağı kanaatinde değilim'' diyerek, olimpiyatların her zaman güvenliğin çok sıkı tutulması gereken organizasyonlar olduğunu ifade etti.

Evsahibi ülkede saldırı endişesi olmasının normal olduğunu kaydeden Çeviköz, İngiltere'nin oyunların güvenliğine çok iyi hazırlandığını, ordu, polis ve özel güvenlik şirketlerinden yaklaşık 25 bin kişinin görev yapacağını söyledi.

Büyükelçi Çeviköz, Londra'da trafik için de önlemler alındığını kaydederek, yollarda sadece olimpiyat kafilelerinin kullanabileceği özel olimpiyat şeritlerinin hazırlandığını, ayrıca Londra'ya 2 binin üzerinde ek tren seferi konulduğunu ifade etti.

Çeviköz, ''Endişe her zaman olur. Evsahibi ülke her zaman bir takım tereddütlerle bu oyunlara hazırlanır ve aslında her türlü önlemi almaları ve güvenliği en yüksek seviyeye ulaştırmaları için gerekli bir düşünce tarzıdır. Ben İngiltere'nin buna hazır olduğunu düşünüyorum'' diye konuştu.

''2020 Türkiye için gecikmiş bir tarih''

İstanbul'un 2020 Olimpiyat Oyunları için adaylığı konusunda ise Büyükelçi Çeviköz, şunları kaydetti:

''İstanbul'un olimpiyatları çoktan hakettiği kanaatindeyim. İstanbullu olarak, şehrimin olimpiyatlara evsahipliği yapmasını çok arzu ederim ve 2020 aslında Türkiye için gecikmiş bir tarihtir. 2020 Olimpiyatları'na İstanbul'un evsahipliği yapacağına yürekten inanıyorum. Öyle bir sonuç olduğu zaman da, İstanbul'un iki kıtayı birleştiren bir kent olarak olimpiyatlara layıkıyla evsahipliği yapacağına inanıyorum.''
Goller Cepte
BİZE ULAŞIN