''Amacımız her turnuvada birinci olmak''

Marco Aurelio Motta, basına yaptığı değerlendirmede, olimpiyatlara gidecekleri için heyecan duyduklarını aktarırken, ''Şu ana kadar iyi bir sezon geçirdik. Olimpiyatlar öncesi kendimize güveniyoruz ve hazır durumdayız'' dedi.

A Milli Takım'ın olimpiyat elemelerinde ve Dünya Grand Prix maçlarında çok iyi bir oyun sergilediğini söyleyen tecrübeli teknik adam, ''Geçen seneden beri adım adım gelişiyoruz ve tüm üst düzey takımlar bize saygı duyuyorlar şu anda'' diye konuştu.

Olimpiyatlarda A Grubu'nda Brezilya, ABD, Çin, Sırbistan ve Güney Kore gibi güçlü rakiplere karşı mücadele verecek olmalarına değinen Motta, ''Şu anda grubumuzu değiştirme şansımız yok. Bu gruptan çıkmak için bazı takımları yenmemiz lazım. Çıkma şansımız tabii ki var'' derken, ilk maçlarını Brezilya ile yapacak olmaları konusunda da, ''Brezilya ile Dünya Grand Prix finallerinde karşılaştık ve 3-1 kaybettik. Fakat o gün gerçekten iyi oyun oynayamamıştık.

Olimpiyatlardaki grubumuzda 5 maç oynayacağız ve hepsi eşit öneme sahip. Brezilya'nın benim için ekstra bir önemi yok'' ifadelerini kullandı.

Olimpiyatlar öncesi madalya kazanma ile ilgili hiç konuşmadıklarının altını çizen Motta, şunları söyledi:

''Bizim amacımız tabii ki her turnuvada birinci olmak. Olimpiyat elemelerinde birici olduk, Dünya Grand Prix finallerini 3. tamamladık. Belli dereceler elde ettik ama bence halkın bizden beklentisi, her top için mücadele eden, en iyisini her maçta, her sayıda yapmaya çalışan bir takım görmek. Biz de bunun için çalışacağız orada. Umuyorum ki Türk halkı, gurur duyacağı bir takımı olimpiyatlarda izleyecek. Bununla beraber sonuçlar da kendiliğinden gelecektir.''

Teoman: ''Takım olarak iyi durumdayız''

A Milli Bayan Voleybol Takımı Menajeri Selcan Teoman, olimpiyatlar öncesi takım olarak iyi durumda olduklarını kaydederken, ''Çok uzun bir çalışma döneminin sonunda buraya gelindi. Yıllardır bu yaş grubu, yıldız ve genç milli takımlardan beri dünya platformunda müsabaka oynamış kızlar aslında. Bir kaç yıldır da çok güzel sonuçlar elde ediyorlar. Grand Prix maçlarında aldığımız sonuçlarla artık dünya platformuna da çıktılar'' şeklinde konuştu.

Oyuncuların kişisel olarak formda olduklarını ve bugüne kadar gördüğü en iyi voleybolu oynadıklarını dile getiren Teoman, ''Ama olimpiyat farklı heyecanların, rekabetlerin olduğu bir yer. Prensip olarak maç maç bakacağız. Sabırla her sayı için, her set için, her maç için sırayla mücadele edeceğiz. Bir hedef koyup, 'madalyaya gidiyoruz' denilince, bu bir tuzak oluyor. Konsantrasyonu etkileyebiliyor'' dedi.

Selcan Teoman, Türkiye'nin en güçlü takımların bulunduğu grupta yer aldığını hatırlatarak, ''Grubumuz çok enteresan. Dünya sıralamasının ilk sıralarındaki takımlar bizim grubumuzda. Diğer grupta ise nispeten daha kolay takımlar var. Ama bu gruptan çıkınca da bir sürü şeyi başarmış olarak çıkıyorsunuz'' ifadelerini kullandı.
Milli takımın olimpiyatlarda elinden gelenin en iyisini yapacağını söyleyen Teoman, ''İlk defa katılıyoruz ve herkesin ilgisi bizim üzerimizde. Eskiden biz maçlara çıkarken rakiplerden çekinirdik. Şimdi ise bizden çekiniliyor. Ne olacağını rakiplerimizin kendileri de bilemiyorlar. Takımımızın seviyesi, o maçta her şeyin olabileceği bir seviyede artık'' diyerek sözlerini tamamladı.
Goller Cepte
BİZE ULAŞIN