"Filenin Sultanları"nı olimpiyat heyecanı sardı

Tarihinde bir ilki başararak Londra Olimpiyat Oyunları'na katılma hakkı elde eden A Milli Bayan Voleybol Takımı'nın oyuncuları, büyük heyecan yaşıyor.

''Filenin Sultanları''ndan Esra Gümüş, Neslihan Darnel, Gözde Kırdar Sonsırma ve Özge Çemberci, AA muhabirinin sorularını yanıtlayarak, olimpiyatlar öncesi düşüncelerini paylaştılar.

A Milli Takım'ın kaptanı olan Esra, olimpiyatların başlamasına kısa bir süre kaldığını hatırlatarak, ''Artık olimpiyatların heyecanı sardı bizi. Bu sezonu takım olarak çok başarılı geçirdik. Olimpiyat elemeleri, Dünya Grand Prix'si ve İtalya'daki turnuva maçlarında başarılı olduk. Herkes çok hırslı ve azimli bir şekilde çalışıyor. Bu havayı aynen devam ettirebilirsek, olimpiyatlardan da çok güzel sonuçlarla dönebiliriz'' dedi.
Türk milletinin kendilerinden beklentisinin yüksek olduğunu bildiklerini dile getiren Esra, ''Olimpiyatlara ilk defa katılıyoruz. Oranın havasının nasıl olduğunu bilmiyoruz ama milli takım hep ilklere imza attı. İnşallah milletimizin bizden beklediği başarıyı yakalayıp döneriz buraya. Bu takım başarıları hak ediyor. İlk maçımız Brezilya ile olacak ve ona odaklandık. Antrenörümüz de Brezilyalı. Önemli bir maç bizim için. Grubumuz aslında zor ama belki bu zorluğu avantaja çevirip, güzel bir sonuç yakalayabiliriz'' ifadelerini kullandı.

-Neslihan: ''Olimpiyatları sabırsızlıkla bekliyoruz''-

A Milli Takım'ın önemli isimlerinden Neslihan, elemeleri başarıyla geçtikten sonra artık olimpiyatların başlamasını beklediklerini kaydederek, ''Olimpiyatlara kaldığımız günden beri bu anı sabırsızlıkla bekliyoruz. Çok az kaldı. Çok heyecanlıyız ve gün sayıyoruz. Herkes tetikte, 'Artık gidelim' durumundayız. Sabırsızlanıyoruz'' diye konuştu.

İlk hedeflerinin gruptan çıkmak olduğunu anlatan Neslihan, şunları söyledi:

''Güçlü rakiplerden oluşan grubun dezavantajını avantaja dönüştürebileceğimize inanıyorum. İlk hedefimiz gruptan çıkabilmek. Çünkü gruptan çıktıktan sonra tek maç kazandığınız takdirde yarı finaldesiniz ve bu da madalya şansı demek. Umarım her şey istediğimiz gibi olur. Adım adım gidip, her maçı kazanmamız gerek. Gruptan çıkarsak inşallah güzel şeyler olur.''

Milli takımı oluşturan jenerasyonun, olimpiyat madalyası alarak başarılarını taçlandırmasının çok güzel olacağını vurgulayan Neslihan, ''Ama taçlandıramazsak da başarısız olduğumuz anlamına gelmez. Bu milli takım çok tarih yazdı. Daha da yazacaktır. Alttan gelen arkadaşlarımız var. Çok yaşlı bir takım da değiliz. Bunun Rio'su var, inşallah alırsak 2020 İstanbul'u var. Madalya kazanmak hepimizin isteği ama alamazsak da bence Türk Voleybol Milli Takımı olarak kendimizi dünya çapında kanıtladığımızı düşünüyorum'' şeklinde konuştu.

-Gözde: ''Herkes olimpiyatlara odaklanmış durumda''-

Milli takım oyuncularından Gözde Kırdar Sonsırma, olimpiyat öncesi iyi bir hazırlık dönemi geçirdiklerini belirterek, ''Dünya Grand Prix maçlarını 3. tamamladık. İtalya'daki turnuvada İtalya'ya 3-2 yenilmemize rağmen birinci olduk. Orada Rusya gibi dünyaca ünlü bir takımı yendik. Hazırlıklarımız çok iyi gidiyor. Sadece Ergül Avcı'nın olimpiyatlara bir hafta kala ayak parmağını kırması herkesi çok üzdü. Ama sporun içinde bunlar da var ve o yüzden önümüze bakıyoruz. Herkes olimpiyata odaklanmış durumda şu an. Tam konsantreyiz'' dedi.

A Grubu'nda Brezilya, ABD, Çin, Sırbistan ve Güney Kore gibi dünyanın en güçlü ekiplerine karşı mücadele vereceklerine dikkati çeken Gözde, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Grup sadece bizim için zor değil. Brezilya da, ABD de 'Zor grup' diyor. Biz de çok tehlikeli bir takımız. Onlar bizi biliyorlar. Bütün maçların çok çetin geçeceğini düşünüyorum. Tabii ki çok zorlanacağız ama biz genç bir takımız. Senelerdir beraber oynuyoruz. Herkes birbiriyle çok iyi anlaşıyor. Hırslıyız, istekliyiz, ilk defa olimpiyata katılacak olmanın verdiği ayrı bir motivasyonumuz da var. Ben takıma çok güveniyorum. Yenilgisiz çıkamayacağımız bir grup olabilir belki ama en üst sıralarda yer almaya çalışacağız. Ben grubumuzdan çıkacak en az 2 takımın madalya alacağını düşünüyorum.''

Başarılı oyuncu, Londra Olimpiyatları sonunda milli takımı hangi konumda gördüğü sorusuna ise, ''Kürsüde inşallah'' yanıtını verdi.

-Özge: ''Artık gidelim diye bekliyoruz''-

Milli oyuncu Özge Çemberci de başlamasına sayılı günler kala olimpiyatlar için büyük heyecan taşıdıklarını kaydederek, ''Yaklaşık 3 aydır hazırlanıyoruz. Artık gidelim diye, zaman gelsin diye bekliyoruz. Çünkü çok hazırız. Sadece ufak tefek detaylar var. Hangi rakibe karşı nasıl oynayacağımız belli. Sadece maçların günleri kaldı, gelmesi gereken'' dedi.

Olimpiyatlara katılan tüm takımların güçlü olduğunu ama en güçlü takımların kendilerinin de bulunuğu B Grubu'nda yer aldığını vurgulayan Özge, ''Biz de zaten zoru severiz. Hiçbir şeyi kolay elde etmedik bugüne kadar. Brezilya'yı da, ABD'yi de, Çin'i de rahat rahat yenip geçmek istiyoruz. İşimiz zor. Herkes madalya almak istiyor ama biz de daha inatçı olduğumuzu gösterip, madalyaya ulaşmak istiyoruz'' şeklinde konuştu.

Milli takımı oluşturan jenerasyon olarak 2003 yılından beri yükselen bir grafik çizdiklerini anlatan başarılı oyuncu, ''Çok güzel bir yaş grubu yakaladık. Bundan önceki sene Avrupa 3.'sü olduğumuzda bunun temelleri atılmıştı. Şimdi tek eksiğimiz olimpiyat madalyası. Eğer gruptan sadece 1-2 yenilgiyle çıkabilirsek, karşı gruptan Rusya veya İtalya'yı hedefleyip, oradan çeyrek finale yükselmek istiyoruz. Şu anda hedefimiz bu ve eğer grup lideri olabilirsek bunu garanti görebiliriz. Maç maç ilerlemek lazım. Şimdiden çeyrek finali düşünürsek gruptan çıkamayız'' ifadelerini kullandı.

Goller Cepte
BİZE ULAŞIN