'Bayrak krizi'ne bakan el koydu

Türkiye, 2012 Londra Olimpiyat Oyunları'na tarihinin en fazla branşında ve en yüksek sporcu sayısı ile katılacak. Bu gelişme başta Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç olmak üzere spor camiasında büyük sevince yol açarken, kafilede ise bayrak krizi yaşanıyor.

İngiltere'nin Başkenti Londra'da yapılacak olan 30. Yaz Olimpiyat Oyunları 27 Temmuz -12 Ağustos 2012 tarihleri arasında düzenlenecek. Olimpiyatların açılış töreninde Türk kafilesinin önünde yürüyecek ve Türk Bayrağı'nı taşıyacak sporcu konusundaki tartışmaya ise son noktayı Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç koydu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, 2012 Londra Olimpiyat Oyunları'na katılacak sporculara Dolmabahçe Sarayı'ndaki Hasbahçe'de dün verdiği iftar yemeği sonrasında sporcularla çok yakından ilgilenen Bakan Kılıç, basında bir kriz gibi gösterilen bayrak taşıma görevinin Voleybol Milli Takımı sporcularından Neslihan Darnel'e verilmesinin nedenini açıkladı.

NESLİHAN 2020 OLİMPİYAT ADAYLIĞIMIZIN YÜZÜ

Bakan Kılıç, +80 kiloda mücadele eden ve Türkiye'nin altın madalya beklediği tekvandocu Bahri Tanrıkulu ile 120 kiloda mücadele eden Grekoromen Güreş Milli Takımı sporcusu Rıza Kayaalp'i yanına çağırarak, iki sporcuya da övgü dolu sözler sarfetti.

Kılıç, Türkiye'nin Londra'da 16 branşta 66'sı kadın, 48'i erkek toplam 114 sporcu ile temsil edilecek olmasının gururunu yaşadıklarını belirterek, "Açılış töreninde kafilenin en önünde Türk bayrağını taşımayı bu 114 sporcu da hak ediyor. Fakat bir sporcu bunu taşıyacak. O da İstanbul'un 2020 Olimpiyat Oyunları adaylığındaki Türkiye'nin yüzü Neslihan Darnel olacak." dedi.

Basında çıkan haberlerin morallerini bozmaması gerektiğini de belirten Bakan Kılıç, "Hem Bahri Tanrıkulu hem de Rıza Kayaalp bu görevi yapmayı fazlasıyla hakediyor. Bu onurlu görevi yapmak istemeleri de gayet doğal. Bahri, senin Türk tekvandosuna yaptığın hizmeti hepimiz kabul ediyoruz, başarılarınla da gurur duyuyoruz. Bu bayrağı senin taşıman lazım. Rıza, sen Türk güreşinin onur ve gurur kaynağısın. Londra'da altın zmadalyanın da en büyük adayısın. Belki de bunu en çok sen hakediyorsun." diyerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Benim için, Türkiye için hepiniz ayrı ayrı birer abidesiniz, büyük değersiniz. Basında çıkan haberler moralinizi bozmasın. Sizin de bildiğiniz gibi bu yıl olimpiyatlara giden 114 sporcumuzun 66'sını kadın sporcularımız oluşturuyor. Hem bunun için bir jest yapmayı hem de İstanbul'un 2020 Olimpiyat Oyunları adaylığında Türkiye'nin ve İstanbul'un tanıtım yüzü olarak da görev yapan Neslihan Darnel'e bu görevi verdik. Ortada bir yanlış anlaşılma olmasın, moralinizi bozmayın, 2012 Londra Olimpiyatları'nın açılışında Türk kafilesinin geçişi esnasında bayrağımızı Neslihan Darnel kızımız taşıyacak."

Bakan Kılıç'ın bu açıklamalarının üzerine ise tekvandocu Bahri Tanrıkulu ile güreşçi Rıza Kayaalp, yaptıkları açıklamada 'bayrak krizi' diye bir şeyin olmadığını söylediler. İki sporcu da Neslihan Darnel tercihinin doğru bir tercih olduğunu, bu seçimin de morallerini bozmadığını Bakan Kılıç'a ifade ettiler.

ATLETİZMDE REKOR KATILIM

Bu arada yaklaşan 2012 Londra Olimpiyat Oyunları öncesi sporcuların en geniş katılım sağladığı branş olarak atletizm öne çıktı. 2008 Beijing'de 16 olan atlet sayısı Londra'da 25 kadın, 8 erkek olmak üzere 33'e ulaştı. Türkiye, kadınlarda basketbol ve voleybol dışında atletizmde 4x400 bayrak takımıyla da olimpiyat vizesi almış ve büyük bir başarıya imza atmıştı.

2012 Londra Olimpiyat Oyunları'nda Türkiye'yi atıcılıkta 5, atletizmde 33, badmintonda 1, basketbolda 12, bisiklette 3, boksta 6, cimnastikte 1, güreşte 13, halterde 9, judoda 2, masa tenisinde 2, okçulukta 1, taekwondoda 3, voleybolda 12, yelkende 5, yüzmede 6 sporcu temsil edecek.
Goller Cepte
BİZE ULAŞIN