Faslı sporcu olimpiyattan men edildi

Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF), 1500 metre koşucusu Faslı Mariem Alaoui Selsouli'ye doping yaptığı gerekçesiyle Londra Olimpiyatları'ndan men cezası verdi.

IAAF, 1500 metre koşucusu 28 yaşındaki Faslı Mariem Alaoui Selsouli'nin, yapılan doping testi sonucunda, 6 Temmuz'daki Diamond League Paris Grand Prix'sindeki yarışmada alınan numunesinde ''diuretic furosemide'' maddesi tespit edildiği için olimpiyatlara katılamayacağını duyurdu.

IAAF, Selsouli'nin ''B numunesi''ni (yedek örnek) analiz edilmesini talep etme hakkını kullanmadığını ve resmi olarak tüm atletizm yarışmalarından men edildiğini bildirdi.

Fas Atletizm Federasyonu'nun 3 ay içinde IAAF'ye itiraz hakkı bulunuyor. Selsouli'nin suçlu bulunması durumunda ise ikinci defa doping yaptığı için ömür boyu ceza alacağı belirtildi.

Selsouli, Paris Grand Prix'sinde yaptığı ve önceki en iyi derecesini 4 saniyeden fazla geliştirdiği 3:56.15'lik derecesinden sonra kadınlar 1500 metre yarışının favorilerinden biri olarak görülüyordu.

Selsouli, 2009 Dünya Atletizm Şampiyonası'nda EPO (erythropoietin) kullandığı için 2 yıl yarışmalardan men cezası almıştı.

BİZE ULAŞIN