''Favorim Aslı Çakır Alptekin''

  • AA
  • Tüm Sporlar
  • Cuma 27.07.2012 11:12
Hakkındaki doping iddiaları nedeniyle Londra kafilesinden çıkarılan milli atlet Degfa, Londra Olimpiyatları'nda yarışacak Atletizm Milli Takımı'nın heyecanını, oradaymış gibi hissettiğini söyledi.

Almitu Bekele Degfa, basına yaptığı açıklamada, oyunlarda, 3 Ağustos'ta başlayacak atletizm yarışlarını ekran başında izlemeyi dört gözle beklediğini ifade ederek, ''Milli Takımımızın Londra Olimpiyatları'ndaki yarışlarını izlemeyi heyecan ve duayla bekliyorum'' diye konuştu.

Türkiye'nin, ilk kez bir olimpiyatlara rekor sayıda sporcuyla gittiğini hatırlatan milli atlet, ''Tüm sporcularımıza başarılar diliyorum. Kalbim ve dualarım onlarla'' dedi.

Atletizmdeki sporcu sayısının da bir rekor olduğunu ifade eden Degfa, ''Madalya şansımız yüksek, özellikle benim favorim Aslı Çakır Alptekin'' ifadelerini kullandı.

Türkiye'ye ayak bastığı günden bu yana ay-yıldızlı takımın başarısını istediğini dile getiren milli atlet, şunları söyledi:

''Eskiden uluslararası şampiyonalara yarışmak için gittiğimde başka ülkelerin başarılarını kıskanıyordum. (Bizde de yetenekli sporcular var, Türkiye neden onlar kadar başarılı olmasın?) diye soruyordum kendime. Şimdi gördüğünüz gibi Türk sporu çok iyiye gidiyor, özellikle de atletizm. Artık atletizmde hemen hemen her branşta kendimizi ortaya koyabiliyoruz. Artık bizim sporcularımız başarılı olduğunda, diğer ülkelerin sporcularına hava atıyorum. Onlara (Bu Türk biliyor musunuz?) diye soruyorum.''

''Nevin Yanıt ağladı, ben ağladım''


Finlandiya'nın başkenti Helsinki'de geçen ay yapılan Avrupa Atletizm Şampiyonası'nda Türkiye'nin 4'ü altın, 7 madalya kazandığına da vurgu yapan Almitu Bekele Degfa, şöyle konuştu:

''Çok güzel başarılar elde ettik. Erkeklerde ilk kez 3 madalya kazandık. İnşallah başarılarımız böyle devam edecek. Kadın atletler şu anda önde. Biz kadınlar, ne kadar gücümüz varsa, yarışlarda gösteriyoruz. Erkekler kadar güçlü olduğumuzu, yoğun antrenmanlar yapabildiğimizi gösteriyoruz. İnşallah erkek atletler de bizim başarımıza yetişecek.''

Bayan atletlerin yetişmesinde önce Süreyya Ayhan'ın, sonra Elvan Abeylegesse'nin sonra da kendisinin rol model olduğunu ifade eden milli atlet, ''Herkes birbirinden gördükçe motive oluyor. Basketbol ve voleybolda da olimpiyatlara ilk kez katılıyoruz. Onların sevinçleri, benim sevincim oluyor'' diye konuştu.

Bayanlar 100 metre engellide ilk Avrupa şampiyonu olduğunda, Nevin Yanıt ile birlikte kendisinin de ağladığını dile getiren Degfa, ''İzlerken tüylerim diken diken oldu. Gazetelerde, dergilerde onunla ilgili haberleri okuduğumda sevinç gözyaşı döktüm'' ifadelerini kullandı.
Goller Cepte
BİZE ULAŞIN