'Gücümüz var, yaparız'

Olimpiyat için gittiği Londra'da 2020 kararında kilit roldeki Rogge ile görüşecek olan Erdoğan, "Olimpiyatları yapacak gücümüz var" dedi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Londra Olimpiyatları'na katılmak üzere İngiltere'ye gitmeden önce Esenboğa Havalimanı'nda konuştu. Erdoğan, "Sporcularımıza inanıyorum, güveniyorum. Bugüne kadar aldığımız madalyaların fevkinde madalyalar alarak Olimpiyatlar'dan döneceğiz" dedi. Londra'da Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı Jacques Rogge ile görüşeceğini belirten Erdoğan, Türkiye'nin 2020 Olimpiyat adaylığı için yoğun bir çalışma yaptıklarını aktardı. Erdoğan, "Şu anda 3 aday, İstanbul, Tokyo ve Madrid kaldı. 2013 yılına kadar yoğun bir şekilde propaganda yapacağız. 2020 Olimpiyatları'nı İstanbulumuza kazandıralım istiyoruz. Coğrafyamız, iklim koşullarımız, altyapımız, insan kalitemiz, dinamizmimiz, potansiyelimiz, donanımımız böyle bir olimpiyatı organize etmeye yeterli. Bazı ülkelerin çekilmesiyle açıkta kalan 2013 Akdeniz Oyunları'nı da Türkiye olarak biz üstlendik, Mersin'de yapacağız" dedi.

Kraliçe ile görüşecek
Spor Bakanı Suat Kılıç, Adalet Bakanı Sadullah Ergin ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın Londra'da kendisine eşlik edeceği Erdoğan, Kraliçe 2. Elizabeth tarafından devlet ve hükümet başkanları ile eşleri onuruna Buckingham Sarayı'nda verilen resepsiyona da katılacak. Başbakan daha sonra açılış töreninde yer alacak.

Goller Cepte
BİZE ULAŞIN