Kullanma yanarsın!

Dopingli maddeler atletlere sahte ve anlık mutluluklar yaşatsa da, filmin sonu acı bitiyor. Bu maddelerin kalp krizinden, felç tehlikesine kadar bir çok yan etkisi var

Doping... Sporculara yakıştırılamasa da günümüzde sık sık karşılaştığımız bir durum. Sporcu sağlığı için çok tehlikeli olan doping içeren maddelerin, en çok kullanılanları ve yan etkileri şöyle:
1-TETRAHYDROGESTRINON : 2000 Sydney Olimpiyatları'nın 3 altın madalyalı ABD'li atleti Marion Jones, anabolik steroid olarak da tanımlanan bu maddeyi kullandığını 2007'de itiraf etmiş ve madalyaları elinden alınmıştı. Kas geliştirici bir ilaç olan Tetrahydrogestrinon'un vücudun hormonel dengesini bozması, kalp krizi ve felç riski var.
2-EPHEDRINE: Merkezi sinir sistemini uyarıcı bir ilaç. Kan basıncını yükselterek, kalbin daha hızlı çalışmasına neden oluyor. Bu maddeye bir çok olimpiyatta rastlandı. En meşhuru ise 1972 Münih Olimpiyatları'nda 400 metre serbestte altın madalya kazanan ABD'li yüzücü Rick DeMont'tu. ABD Olimpiyat Komitesi, DeMont'un astım ilacı olarak bu maddeyi kullandığını açıklasa da IOC madalyayı geri aldı. Yan etkileri ise kalp krizi, felç riski...
3- PROPRANOLOL: Kan basıncını düşürerek kalp ritmini yavaşlatan bu ilacı 2008 Pekin'de kullanan atıcı Kuzey Koreli Jong-su'nun bronz ve gümüş madalyası alındı. Kalp ritmi bozukluğu, uykusuzluk ve depresyona neden oluyor.
4-ALKOL: Ekileri mağlum. İsveçli Hans-Gunnar Liljenwall 1968'de ülkesinin modern pentatlonda bronz madalya almasında büyük pay sahibiydi. Ancak alkol aldığı için madalyasını kaybetti ve 1967'de uygulamaya konulan WADA kurallarıyla ceza alan ilk atlet oldu.
5-CERA: Dayanıklılığı arttıran bir madde. Pekin'de 1500 metrede altın madalya kazanan Bahreyn'li Rashid Ramzi'de tespit edildi. Damarlarda pıhtılaşmaya yol açarak, kalp krizini tetikleme riski var.
6-Nİ KETHAMİDE: Bilinen adıyla Coramine...Merkezi sinir sistemini uyarıcı ve solunum açıcı etkisi var. 1972 Münih'te bronz madalya kazanan İspanyol ve Hollardalı bisikletçilerde tespit edildi ve dereceleri iptal edildi. Yan etkileri mi! Hitler ve ABD'li seri katil John Adams Bodkin'in kullandığını bilmeniz yeterli gelmez mi!

Goller Cepte
BİZE ULAŞIN