Biz oynadık onlar seyretti

1- Çekler karşısında neleri iyi yaptık?
Birincisi ribaundlarda üstünlük sağladık. (40- 38) Çünkü rakibimiz bize göre çok uzun bir takımdı. Dört uzun ile oynadıkları maçın ilk bölümünde Tuğba çabukluğunu kullanarak, attığı 11 sayı ile ilk yarıda farkı yaratan oyuncuydu. İkinci yarıda ise bu görevi Bahar ile Şaziye devraldı. Yüzde 40 ile üçlük atmamız da önemliydi. Ayrıca devşirmemiz Quanitra'dan hiç bir katkı almadığımız bu maçta, Bahar'ın gösterdiği pefrormans sonuçta belirleyici oldu.

2- Rakibi nasıl durdurduk?
Rakibin 21 top kaybı ne kadar iyi savunma yaptığımızı gösteriyor...Öyle ki Nevriye bile kaptığı bir topla bomboş turnike attı. Pas kanallarına yaptığımız baskı ile de Çekler'in uzunlarını kullanmalarına da izin vermedik. Dış şutlara mecbur kaldılar ve bu da bizim için önemli bir avantaj oldu.

3- Bundan sonra ne yaparız?
ABD'ye karşı İstanbul'da çok iyi oynadık. O maçın ardından grupta da ikide iki yapmamız, beklentilerimizin boşa olmadığını gösterdi. Çok kapasiteli bir takımız. Çek takımını tarihimizde ilk defa yendik, Çin'i de yeneriz. Çünkü biz Avrupa ikincisiyiz. Avrupa ikincisi de, Asya şampiyonunu her zaman yenecek güçtedir. Ama öncelikle bunun bir turnuva olduğunu unutmamalıyız. Bilhassa Nevriye'ye çok dikkat etmeliyiz. bu maçta Quanitra faul problemine girip katkı veremediği için Nevriye 30 dakika sahada kaldı. Bu süre aşağı çekilmeli. Kenardan da Nilay ve Işıl'ın da daha fazla süre alması lazım.

4- İlk maçların ışığında olimpiyatta madalya şansımızı nasıl görüyorsunuz?
B Grubu daha zorlu takımlardan oluşsa da Rusya haricinde hesini yenecek güçteyiz. Avustralya'da Penny Taylor'ın olmaması onları negatif etkiledi. Üstelik Londra'da da en yaşlı takım konumundalar. Yani eşleşirsek, 5 grup maçından sonra karşılaşacağız ve bizim tempoyu seven kısalarımız ile onları devirebiliriz. İçerde en büyük silahları Batkovic. 2.02'lik Lauren Jackson daha çok yüzü dönük oynamayı seviyor. Onu da Bahar ile durdurabiliriz. Bu eşleşme olursa avantaj bizde, sonrası zaten yarı final...

ZAFER KALAYCIOĞLU
Goller Cepte
BİZE ULAŞIN