Güreşçilerimizin hedefleri büyük

Sarıyer Mersinli Ahmet Kamp Tesisleri'nde hazırlıklarını sürdüren ve 2 Ağustos Perşembe günü Londra'ya gidecek olan Grekoromen Güreş Milli Takımı'nda sporcular Nazmi Avluca, Cenk İldem, Atakan Yüksel, Rahman Bilici ve Ayhan Karakuş, AA muhabirinin sorularını yanıtladı.
Olimpiyatlarda 84 kiloda mücadele edecek takım kaptanı Nazmi Avluca, çok verimli bir hazırlık dönemi geçirdiklerini belirterek, ''Gerçekten olimpiyatlar için yoğun bir çalışma dönemi geçirdik. Hep birlikte, Londra'ya altın madalya hedefiyle gidiyoruz'' dedi.

Tecrübeli güreşçi, 2012 Londra'nın kariyerinin son olimpiyatları olacağını dile getirerek, şunları kaydetti:

''Nasip olursa son olimpiyatım olacak. Son olacağı için iyi değerlendirmek istiyorum. Kariyerimde Avrupa ve dünya şampiyonlukları var. Olimpiyatta bronz madalya var ama altın madalyam yok. Onu burada almak istiyorum. Bu benim için büyük bir bayram olacak. Bunun için çok çalıştım, inşallah başarırım. Zorlu müsabakalar olacak, ama daha önce de başardık, şampiyonluklar yaşadık, bunu da başaracak güçteyiz. Her şey yolunda giderse altın madalya kazanmak istiyorum ve inşallah alacağım.''

Nazmi Avluca, Grekoromen Güreş Milli Takımı'nda genç sporcuların bulunduğunu, tecrübelerini onlarla paylaştığını anlatarak, ''Yardım noktasında birbirimize sürekli destek oluyoruz. Tecrübemizle diğer arkadaşlara destek oluyoruz. Biz bir aile ortamındayız. Her alanda birbirimize destek oluyoruz. Biz bir bütünüz. Bu birliktelik, beraberlikle, güzel ruhla olimpiyatlara gidiyoruz. İnşallah bunların neticesini görürüz'' diye konuştu.

Türkiye'nin 2012 Londra Olimpiyat Oyunları'nda tarihinin en büyük kafilesiyle mücadele ettiğini hatırlatan Avluca, ''Olimpiyatlara katılmak önemli ama bunun ötesinde şampiyon olmak, bayrağımızı dalgalandırmak, madalya almak. Sonuçta organizasyondan sonra Türkiye'nin puanını, yerini bunlar belirliyor. Ümit ediyorum ki diğer sporlardaki arkadaşlarım da bu başarılara imza atar. Biz güreşçiler olarak da tekrar başarılar yakalar ve döneriz'' ifadelerini
kullandı.

Cenk İldem: ''İnşallah madalya alıp geleceğim''

Londra'da 96 kiloda mindere çıkacak olan Cenk İldem, ilk kez olimpiyatlarda mücadele edeceğini vurgulayarak, ''İnşallah olimpiyatlarda madalya alıp geleceğim'' dedi.

Grekoromen Güreş Milli Takımı'nın, Avrupa ve dünya şampiyonalarında önemli dereceler elde etmiş isimlerden oluştuğunu, olimpiyatlarda da başarılı sonuçlar alacaklarına inandığını ifade eden Cenk, kişisel hedefiyle ilgili olarak şunları dile getirdi:

''Son dünya şampiyonasında bronz madalya aldım. İlk olimpiyat tecrübem olacak. Dünya şampiyonasındaki eksikliklerimizi tamamlamış durumdayız. Kendimi daha iyi hissediyorum. İnşallah olimpiyatlarda madalya alıp geleceğim. Tabii çok büyük bir organizasyon. Biz de 15 yılı aşkın süredir A Milli Takım'dayız. Tecrübemiz var, güvenimiz tam. Kendimizi kontrol etmeyi biliyoruz. Gidip Türkiye'yi en iyi şekilde temsil edip döneceğiz.''

Atakan Yüksel: ''Bayrağımızı dalgalandırmak istiyorum''

Olimpiyatlarda 66 kiloda güreşecek olan Atakan Yüksel, altın madalya kazanarak, tarihe geçmek istediğini ifade etti.

Dünyanın en büyük spor organizasyonunda yer almaktan onur duyduğunu, başarılı olmak için elinden geleni yapacağını vurgulayan Atakan, ''Hedefimiz, çıtamız çok yüksek. Benim de hedefim tarihe geçmek. Olimpiyat şampiyonu olup tarihe geçmek istiyorum. Bayrağımızı dalgalandırmak istiyorum. İnşallah bu bana nasip olur'' dedi.

Grekoromen Milli Takımı'nın 7 sıkletin tamamında da Londra'da madalya mücadelesi vereceğini belirten Atakan Yüksel, ''Güreş ata sporumuz olduğu için beklentiler daha yüksek. Biz sırtımızdaki yükün farkındayız. Madalya almamız gerektiğinin, bayrağı dalgalandırmamız gerektiğinin bilincindeyiz. Bunu bilerek çalıştık, her şeyimizle buraya odaklandık. İnşallah bunu başarıp döneceğiz'' dedi.

Rahman Bilici: ''Tüm arkadaşlarım son derece formda''


Olimpiyatlarda 60 kiloda madalya için ter dökecek Rahman Bilici, mindere çıkmak için hazır olduklarını dile getirerek, ''En yüksek beklenti güreşte. Sadece ben değil takımdaki diğer tüm arkadaşlarım da son derece formda. Hazırlar. Tabii Allah neyi nasip eder belli olmaz ama biz elimizden gelen her şeyi yaptık. Umarım her şeyin en iyisi olur'' ifadelerini kullandı.

Rahman, gençlerde Avrupa ve dünya şampiyonluklarına sahip olduğunu anlatarak, ''Bu yükselişin büyüklere de aksetmesini istiyorum. Olimpiyatlar her sporcunun hayali olan bir organizasyon. Orada başarılı olmak sadece benim değil Türkiye için de önemli. Orada başarılı olmak 2020 olimpiyatlarının Türkiye'ye gelmesi için de çok önemli. Umarım başarılı oluruz'' değerlendirmesinde
bulundu.

Ayhan Karakuş: ''Kendime güvenim tam''


Londra'da 55 kiloda mücadele edecek Ayhan Karakuş, yaptıkları çalışmalarla Türkiye'yi en iyi şekilde temsil edecek konuma geldiklerini söyledi.

Olimpiyatlarda madalya hedeflediğini kaydeden Ayhan, ''Benim hedefim oraya giden her sporcu gibi altın madalya, en kötü ihtimalle madalya almaktır. Kendime güvenim tam. Kategorimde mücadele edecek 19 sporcu, geçen olimpiyat şampiyonu dahil, madalyaya ne kadar yakınsa ben de kendimi o kadar yakın hissediyorum'' dedi.
Goller Cepte
BİZE ULAŞIN