Duayen başkandan veda

Türkiye Cimnastik Federasyonu Başkanlığını 28 yıldır yürüten Atilla Örsel, federasyonun başkanlık seçimlerinde yeniden aday olmayacağını belirterek, ''Bayağı uzun süredir bu işi yürütüyorum, bırakmamın uygun olacağı kanısındayım'' dedi.

Örsel, 1984 yılından bu yana Cimnastik Federasyonu Başkanı olduğunu ifade ederek, yeni dönemde bu görevi yürütmek istemediğini söyledi. Uluslararası Cimnastik Federasyonu'nun (FIG) yönetim kurulu üyeliğini de yürüten 73 yaşındaki başkan, ''Cimnastikten kopmam diye bir şey söz konusu değil. Uluslararası federasyondaki görevim devam edecek. Bu benim işim, bu benim hastalığım, bu benim sporum. Nasıl koparım ki? Başkanlık başka şey, sevgi başka şey. Bayağı uzun süredir bu işi yürütüyorum. Bırakmanın uygun olacağı kanısındayım. Benden daha büyüğü olmayacağına göre, yerimi gençlere bırakacağım'' diye konuştu.

Federasyon başkanlığı döneminde bakanlık ve genel müdürlük seviyesinde ilgi ve sevgi görmediklerini dile getiren Atilla Örsel, ''Bu bir takım oyunudur, beni takımlarında gördüklerine inanmıyorum'' ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin cimnastik yapacak konumda olmadığını savunan Örsel, ''Okullarda çocukların devamlı sınavlara hazırlanma gibi bir durumu var. Siz tam çocuğu yetiştiriyorsunuz, çocuklar ve aileler, sporu değil de okul yolunu seçiyor. Yatırımlarınız boşa gidiyor'' dedi.

Atilla Örsel, cimnastiğin çok zor bir spor olduğunu belirterek, ''Tekvando ve bazı sporlar gibi, bizde bir çocuğun spora başladıktan 2 yıl sonra şampiyon olma şansı yok. Şampiyonluk en az 10 yıl gerektirir. Artistik cimnastikte erkeklerde 6 alet, kızlarda 4 alet var. Ritmik cimnastikte 5 alet var. Bunları yapabilmek öyle kolay bir iş değil. Sakatlık riski de diğer sporlardan çok fazla'' diye konuştu.

-''Aykut Kocaman bizim sporcumuzdu''-

Son yıllarda ailelerin çocuklarını cimnastiğe yönlendirmesine dikkati çeken Cimnastik Federasyonu Başkanı Örsel, ''İstanbul Kartal'taki salonumuza bu sene 300 çocuk geldi. Anne babalar çok arzuluydu. İyi de bir eğitim dönemi geçirdiler. Bazı kulüplerin, oradan birkaç çocuğu alıp, bünyelerinde milli takıma yetiştirme şansları oldu'' dedi.
Örsel, ''Bir çocuk, temel cimnastik eğitimi almışsa diğer spor dallarında son derece başarılı olur. Buna en güzel örnek, Aykut Kocaman'dır. Aykut bizim sporcumuzdu, bugün Fenerbahçe'nin Teknik Direktörü'' ifadelerini kullandı.

BİZE ULAŞIN