Seçimler tehlikede

Mahkeme, Boks Federasyonu Genel Kurulu için tedbir kararı aldı. Başkan Eyüp Gözgeç "Kazanamayacağını görenler seçimi engellemeye çalışıyor" dedi

Boks Federasyonu'nun 21 Ekim'de yapılacak seçimi tehlikeye girdi. Elazığ ve Siirt Boks Kulüpleri'nin Ankara 11. Asliye Hukuk Mahkemesi nezdinde açtığı dava üzerine genel kurulla ilgili tedbir kararı alındı. Kulüpler, seçimin eski statüye göre yapılmadığını belirterek yargıya başvurdu. Mahkeme de kulüpleri haklı bulup tedbir kararı alınca seçimin yapılıp-yapılmayacağı tartışılmaya başlandı. Boks Federasyonu ise 11. Asliye Hukuk Mahkemesi'ne itiraz etti. Mahkeme itirazı reddettiği takdirde seçim yapılamayacak. Bu karar, diğer federasyonlar için de örnek oluşturacak. Yapılacak seçimler tehlikeye girecek ve yapılmış seçimlere bir ay içinde itiraz hakkı doğacak. Boks Federasyonu Başkanı Eyüp Gözgeç, mahkemenin kararının kendilerine ulaştığını ve itirazların Tahkim Kurulu'nca ele alındığını belirterek "Çerçeve statü ile ilgili itirazlar Tahkim Kurulu'na yapılır. 11. Asliye Hukuk Mahkemesi'nin almış olduğu karara bugün (dün) itiraz edeceğiz. Seçimi kazanamayacağını görenler engellemeye çalışıyorlar. Ancak başarılı olamayacaklardır. Bu konuda kesin kararı Tahkim Kurulu verir. Tahkim Kurulu kararına mahkeme yolu kapalıdır" dedi.

Bir Görüş: Tüm federasyonlar etkilenebilir
Danıştay'a yapmış olduğumuz bir iptal başvurusu var. Halk Oyunları Federasyonu seçimlerine ilişkin, Spor Bakanlığının çıkarmış olduğu ve adaylarda %15 oranında delege imzası talep eden yönetmeliğin iptalini talep ettik. Danıştay'ın vereceği karar beklediğim yönde olursa bu karar tüm Amatör Spor Federasyonları'nın seçimlerini direk etkiler, seçimlerin iptalini gerekir.
Avukat Alpay KÖSE

BİZE ULAŞIN