Her şey 2020 için

Tenis Federasyonu Başkanı Ayda Uluç, 23 Ekim'de başlayacak WTA Championships ve 2020 Olimpiyatları adaylığımız için sabah'a konuştu, şansımızın neden yüksek olduğunu anlattı

Tenis Federasyonu Başkanı Ayda Uluç, kadınlarda dünyanın en iyi 8 sporcusu ile 4 çift ekibin mücadelesine sahne alacak TEB-BNP Paribas WTA Championships'i Türkiye'de düzenlemekten çok mutlu olduklarını söyledi. Dün turnuvanın 23 Ekim'de başlayacağı Sinan Erdem Spor Salonu'nda yaptığı basın toplantısı öncesi SABAH'a konuşan Uluç'un sözlerinin satırbaşları şöyle... "WTA Championships İstanbul'un ilkini geçen yıl düzenledik. 164 ülkede 500 saat canlı yayın yapıldı ve 37 milyon kişi izledi. Ülkemizi dünyaya tanıtmış olduk. Bu çok az ülkeye nasip olan bir organizasyondur. 3 yıl için 14 milyon dolar ödenen bu organizasyonu yapabilmeniz için desteklerinden dolayı Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Bakanımız Suat Kılıç'a teşekkür ediyoruz. En büyük sponsorumuz devletimizdir."

BAŞBAKAN'IN SÖZÜ ETKİLEDİ
"İstanbul'un 2020 adaylığı için Londra Olimpiyatları'nda gördüğüm hava çok güzeldi. Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin üyelerinin genel kanaati İstanbul lehine diyebilirim. En çok korktukları İstanbul'un trafiği. Ancak bu konuda Başbakan Erdoğan'ın kendilerine verdiği teminatlar var. İstanbul'un trafiğini rahatlatacak iki büyük ulaşım projesinin Olimpiyatlar'dan çok önce biteceğinin sözünün bizzat Başbakan tarafından verilmesi Uluslararası Olimpiyat Komitesi'ni çok etkilemiş.''

TENİS İÇİN OKULU BIRAKIYORLAR
"Geçen hafta Lüksemburg'da bir seminerdeki sunumda Avrupalıları şaşırttık. Bir senede 102 turnuva yaptığımızı duyunca
'Bunu nasıl başarıyorsunuz' diye sordular. Türkiye çok büyük ülke ve tenise olağanüstü ilgi var. Tenis kariyerini sürdürmek için okulunu bırakıp gece lisesine geçen sporcular var. 10-75 yaş arası 16 bin lisanslı sporcumuz mevcut."

WİMBLEDON'DA KAHVE İÇİLİR
"TEB BNP Paribas WTA Championships İstanbul'a geçen yıl 70 bin izleyicinin yüzde 40'ı Anadolu'dan geldi. 3-5 günlük konaklamalarla Sinan Erdem Salonu'nun çevresini hareketlendirdi bu ilgi. Bu yıl da büyük ilgi var diyebilirim. Hafta sonu biletleri bitti. Bilet fiyatları da yurtdışına kıyasla gayet hesaplı. Bu fiyatlara Wimbledon'da ancak kahve içersiniz."

ERKEK YILDIZLAR DA GELECEK
"WTA Championships seneye son kez düzenlenecek. İki yıldır erkeklerde benzeri bir turnuva için arayıştayız. Yüksek maliyeti karşılayacak sponsoru da bulduk. Dünyanın belki ilk 8'i değil ama dünya klasmanındaki erkek oyuncular da ülkemize gelecek."

TURAL, BAŞKAN ADAYLIĞINI AÇIKLADI
Sinan Erdem Spor Salonu'nda Ayda Uluç ile basın toplantısına katılan PTT Genel Müdürü ve TTF Yönetim Kurulu Üyesi Osman Tural, 4 Kasım'daki olağan genel kurulda başkan adayı olduğunu açıkladı. Tural, "Yönetim kurulu olarak federasyon seçiminde benim başkanlığımda aday olma kararı aldık. Delegelerin teveccühü o yönde olursa biz ekip olarak devam edeceğiz" dedi. TEB-BNP Paribas WTA Championships gibi prestijli bir turnuvanın Türkiye'de yapılacak olmasının önemine de değinen Tural, "Geçen sene olduğu gibi, olmayan bir köpek haberi gibi şeyler bu kez yaşanmasa iyi olur" diye konuştu.

DOĞU LİGİ'NE İLGİ BÜYÜKTÜ
Federasyon Başkanı Uluç, düzenledikleri Doğu Ligi'nin büyük ilgi gördüğünü söyledi. Uluç, özellikle Doğu illerimizde tenis sporuna her yaştan büyük ilgi olduğunu söyleyerek, "İhtiyacı karşılamak için sürekli antrenör seminerleri düzenliyoruz" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN