12 milyon Euro'luk fatura!

Lance Armstrong'un doping yaptığı için elinden alınan 7 Fransa Bisiklet Turu birinciliği ile elde ettiği ödül ve diğer primlerden 12 milyon Euro'yu geri ödemesi gündemde

ABD'li bisikletçi Lance Armstrong'a darbe üstüne darbe... Önceki gün 7 Fransa Bisiklet Turu şampiyonluğu geri alınan Armstrong'un, kazandığı para ödülleri ve primleri de geri vermesi gündemde. ABD Anti Doping Ajansı'nın "Armstrong doping yaptı" raporunun UCI (Uluslararası Bisiklet Federasyonu) tarafından kabul edilmesi üzerine düğmeye basan Fransa Turu Direktörü Proudhomme "UCI kararları açık. Birinciliği iptal edilen sporculardan ödülleri geri istenir" açıklamasını yaptı. Ünlü bisikletçinin, 1999-2005 yılları arasında kazandığı yaklaşık 3 milyon Euro ödülü iadesi istenecek.

Sigorta şirketi kapıyı çaldı
Armstrong'un kapısını çalan bir başka firma ise Teksaslı Sigorta Şirketi SCA oldu. SCA, 2002 ve 2003'te 3.5 milyon Euro prim ödediği ABD'li bisikletçiye 2004'te doping iddiaları nedeniyle ödemeyi durdurmuştu. Ancak Armstrong, Teksas'ta açtığı davada "Tour de France'ın resmi birincisi" olarak görüldüğü için mahkeme tarafından haklı görülmüştü. SCA, Fransa Turu birinciliklerinin alınması sonrası Armstrong'a ödediği 9 milyon Euro'yu geri istiyor. .

Twitter'dan Fransa zaferlerini çıkardı
Armstrong, Uluslararası Bisiklet Federasyonu'nun aldığı kararın ardından Twitter sayfasındaki Fransa Bisiklet Turu şampiyonluklarını biyografisinden sildi. Armstorng, 3.78 milyon takipçisinin bulunduğu Twitter sayfasında profil bölümüne "5 çocuğumu büyütüyorum. Kanserle savaşıyorum. Yüzme, bisiklet, koşu ve golf fırsat bulduğumda yapmayı sevdiğim sporlar" diye yazdı. Armstrong, twitter hesabından en son 17 Ekim'de mesaj yazdı.

BİZE ULAŞIN