Kore'de 2 altın!

Kore Savaşı sırasında esir düşen askerlerin Mao'nun emriyle 1952'de düzenlenen alternatif olimpiyatta yarıştığı, iki Türk savaş esirinin ise altın kazandığı ortaya çıktı

Kore Savaşı'nın sıcak günlerinde Çin ve Kuzey Kore güçlerinin eline düşen ve kamplarda tutulan savaş esirlerinin, Mao'nun emriyle 1952'de düzenlenen alternatif olimpiyat oyunlarında yarıştırıldığı ortaya çıktı. Afişleri İngilizce basılan oyunlarda her kamp bir takım oluşturdu. Katılanlar arasında Türk savaş esirlerinin de yer aldığı ve iki dalda altın madalya aldıkları tespit edildi. Türk takımında yarışan esir askerler arasında bir Ermeni vatandaşı da vardı. Londra Olimpiyatları'nın yapıldığı 2012 yılı, zorlu savaş şartlarında esirlerin katıldığı "Mao Olimpiyatlarının" 60'ıncı yılına rastladı. İngiliz "Military History" dergisi de tarihin sisli sayfalarında kalmış spor tarihinin bu en garip olaylarından birini tanıttı...

Kızıl bayrak şarkısı!
Çinli komünistlerin 1952 yılında Kore Savaşı'nda alınan esirleri yarıştırdıkları spor etkinliği "olimpiyatların tuhaf bir alternatifi" olarak düzenlendi, İngilizce afişi bile basıldı. "Military History" dergisine göre Türkiye'nin, yakalanıp kamplarda tutulan Türk savaş esirlerinin de katılmak zorunda kaldığı esir kampı olimpiyatları, küçük hoparlörlerden canhıraş feryatlar halinde duyulan "Kızıl Bayrak" şarkısı, tozlu bir patikada dalgalanan sayısız bayrak ve slogan yazılı dövizlerin arkasında, tek tip siyah süveter giyen esir sporcuların geçit töreniyle başladı.

Ödül neydi?
Bugün için büyük koleksiyon değeri olduğu sanılan ödüller, broş, madalya, vazo ve sigaralıktan oluşuyordu. Çevresi altın, yeşim ve gümüşten yapılan küçük madalyalar altın ve gümüş dokumalarla süslenmişti. Vazolar Çinliler tarafından elde yapılmıştı. Tümü birincilere bir paket içinde sunuluyordu.

İşte yarışan sporcularımız
Dış kaynaklı arşiv belgelerine göre "1952 Inter Camp Olympics"e bulundukları kampları temsilen katılan Türk savaş esiri sporcularının adları ve katıldıkları dallar şöyleydi: "Jan Andronikyan (Hakem, futbol), Rafet İzmir (100 metre, 400 metre koşu), İrfan Dumlupınar (3 bin metre, 100 metre çuval yarışı, uzun atlama), Mehmet Kiline (100 metre alçak engelli), Ali Ferah (voleybol, futbol), İsmail Demirdelen (futbol), Zeki Yürükoğlu (futbol), Ahmet Akdağ (güreş), Arif Gökçe (güreş), Mehmet Göçer (güreş), Kadir Üzülmez (güreş), Kazım Öveç (güreş), Mevlüt Kanaz (güreş), Niyazi Kaya (güreş), Ahmet Yavuz (görevli), Mahir Açıkgöz (görevli).

Bir yıl sonra özgür kaldılar
Türkiye'ye tarihin belki de en zorlu olimpiyatlarında iki "birincilik" kazandıran Onbaşı Kazım Öveç ve Er Arif Gökçe 9 Ağustos 1953 tarihinde yani oyunlardan bir yıl sonra 9 Ağustos 1953 tarihinde diğer birçok Türk askeriyle birlikte özgürlüklerine kavuştu.

BİZE ULAŞIN