Babasının oğlu

Monaco Grand Prix'sinde bir ilk gerçekleşti. Mercedes pilotu Nico Rosberg, tam 30 yıl önce babası Keke'nin ipi göğüslediği pistte birinci oldu

Pazartesi 27.05.2013
Son Güncelleme: Pazartesi 27.05.2013
ABONE OL
Formula 1'de Monaco Grand Prix'sini Mercedes GP'den Nico Rosberg kazandı. Doğup büyüdüğü yerde birinci olan Rosberg, babası Keke'den sonra bu başarıyı tekrarladı ve Monaco'da ilk kez baba-oğul yarış kazanmış oldu. Red-Bull pilotları Vettel ve Webber, Rosberg'i izledi. Aslında Mercedesler'den daha hızlı olan Red-Bull'lar geçişin zor olduğu bu pistte yapılacak bir pit stop ile ilk iki sırayı alabilirdi. Ama Bianchi ile Maldonado'nun ciddi kazası sonucu yarışın 46. turda durması Rosberg' e yaradı. Çünkü bu bekleme anında araçlara müdahale serbestti. Bunun anlamı da Rosberg adına olası bir pit stop'un yapılması ve yarışın kalan bölümünde bir daha pit stop yapmamak demek olduğu için Mercedes GP ve Rosberg adına bu kaza bir anlamda büyük şans oldu.

KESKİN SİRKE PEREZ
63. turda Ricciardo' ya arkadan çarpan Lotus-Renault'dan Grosjean'ın kazası ile 3. kez piste giren güvenlik aracı güne damgasını vurdu. Bu arada çok agresif yarışan Perez 71. turda önünde bulunan Lotus-Renault'dan Raikkonen' e çarpıp yarış dışı kaldı. 67. turda piste bir kez daha giren güvenlik aracından sonra yarışın yeniden start alması ile kalan 11 turun nasıl geçeceği merak konusu olsa da Rosberg, Mercedes GP adına yerini koruyarak finiş çizgisini gördü ve bu sezon ilk kez takımı adına birincilik kazandı. Mercedes bu sezon yarış kazanan 4. takım da oldu.