Güreşe müjde

Rusya'daki toplantıda İstanbul'un da aday olduğu 2020 Olimpiyatları'nın ilk oyun listesine güreş, beyzbol ve Sqash dahil edildi. Son karar Arjantin'de verilecek

Perşembe 30.05.2013
Son Güncelleme: Perşembe 30.05.2013
ABONE OL
Rusya'nın St.Petersburg kentindeki IOC İcra Kurulu toplantısında, daha önce olimpiyat oyunlarından çıkarılan güreş için olumlu kararlar alındı. Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç'ın da katıldığı toplantıda, İstanbul'un da aday olduğu 2020 Olimpiyat Oyunları'nın ilk oyun listesine güreş, beyzbol ve squash branşları dahil edildi. Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC), olimpiyat için yarışacak 3 branşı açıkladı. Buna göre güreş, beyzbol ve squash branşlarından birisi, Eylül ayında Arjantin'de 2020 Olimpiyat Oyunları'nın açıklanacağı toplantıda oyunlara dahil edilecek.

FILA KARARDAN MEMNUN

Bu gelişme güreşin, yeniden olimpiyat oyunlarına alınması bekleniyor. Uluslararası Güreş Federasyonları Birliği (FILA) de, IOC'nin aldığı bu karar sonrası memnuniyetini dile getirdi. Güreş Federasyonları Birliği Başkanı Nenad Laloviç, "Olimpiyatlar için uzun bir yol var. Ancak Olimpiyat Oyunları'ndaki yerimizi korumak için çalışmaya devam edeceğiz" diye konuştu.


İSTANBUL'A TAM DESTEK
Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, IOC İcra Kurulu Toplantısı'nda İstanbul'un 2020 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları adaylığı için destek istedi. Kılıç, Rusya Spor Bakanı Vitaly Mutko bir araya geldi. Mutko, olimpiyatları yapabilecek kapasitede bir kent olan İstanbul'un adaylığına destek verdiklerini söyledi. Kılıç, daha sora İngiltere Spor Bakanı Hugh Robertson ile görüştü. İstanbul'un olimpiyat adaylığına destek veren Robertson, bu desteğin artarak artarak devam ettiğini vurguladı.