İstanbul sizi şaşırtacak

Türkiye'nin Olimpiyat sunumunda İstanbul rakiplerini geride bıraktı

Cuma 31.05.2013
Son Güncelleme: Cuma 31.05.2013
ABONE OL
2020 Olimpiyatları'na aday kentlerin tanıtımları Rusya'nın St. Petersburg kentinde Uluslararası Olimpiyat Komitesi İcra Kurulu toplantısında yapıldı. Bin kişilik tamamı dolu olan salondaki tanıtımlarda Tokyo güvenlik, Madrid ise ekonomik kriz olmadığı savını işledi. En büyük alkışı alan İstanbul ise Olimpik ruhu ve coşkusunu sergiledi. Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç konuşmasında, "Yeni bir Türkiye'de binlerce yıldır olduğu gibi tüm dünyayı kucaklamaya hazırız" derken İstanbul'da 2001'de yalnızca kısa mesafeli iki metro hattı olduğunu hatırlatıp, "Şimdi günde 1 milyon 400 bin kişi raylı sistemleri kullanıyor. Olimpiyat Parkı'ndaki metro istasyonumuz da hizmete açıldı. Başbakanımız önceki gün üçüncü boğaz köprüsü'nün temelini attı. 4,5 milyar dolar değerindeki bu kara ve demiryolu köprüsü, Avrupa ve Asya arasındaki 4. büyük bağlantımız olacak. Son zamanlarda İstanbul'a gelmediyseniz, yapılan tesisleri gördüğünüzde çok şaşıracağınızı söyleyebilirim" diye konuştu.

NESLİHAN, SALONU BÜYÜLEDİ
Milli voleybolcumuz Neslihan Darnel, "Bugün, dünyanın en fazla ziyaret edilen beşinci şehriyiz. Eski bir kültür, canlı pazarlar; müzeler, camiler ve anıtlar, boğazın nefes kesen manzarası ve size zaman kavramını unutturan cafeler ve çarşılar" sözleriyle büyük alkış aldı.

ARAT: 23 MİLYON KİŞİ HAZIR
İstanbul Olimpiyat Adaylık Komitesi Başkanı Hasan Arat konuşmasında, "Sporu seviyoruz, 23 milyon vatandaşımız daha bugünden bilet almaya hazır. Stadyumlarımız tıklım tıklım dolacak" dedi.