İlk etabın galibi Cavendish

50. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nun ilk etabını, Omega Pharma-QuickStep takımının Büyük Britanyalı sporcusu Mark Cavendish kazandı.

50. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, Alanya-Alanya etabı ile başladı. 20 takımdan 154 sporcunun mücadele ettiği 141 kilometrelik etapta birinciliği, 3 saat 15 dakika 43 saniyelik derecesiyle Omega Pharma-QuickStep takımından Cavendish elde etti.

Cannondale takımından Elia Viviani ikinci sırada yer alırken Belkin Pro Cycling takımından Theo Bos üçüncü oldu. Cavendish, genel klasman liderine verilen "turkuaz mayo" ile en iyi sprintere verilen "yeşil mayo"nun sahibi oldu ancak prosedür gereği aynı anda iki mayoyu giyemeyeceği için yarınki etapta "yeşil mayoyu" etap ikincisi Viviani taşıyacak.

En iyi tırmanışçıya verilen "kırmızı mayo"yu Unitedhealthcare Presented By Max'den Marc De Maar elde etti. Torku Şekerspor'dan Miraç Kal bu klasmanda üçüncü sırada yer aldı.

Türkiye Güzellikleri Primi'nin sahibi ise Wanty-Groupe Gobert takımından Frederique Robert oldu. Robert, böylece yarınki yarışta "beyaz mayo"yu giymeye hak kazandı.

50. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, yarın koşulacak 175 kilometrelik Alanya-Kemer etabı ile devam edecek.

CAVENDİSH: "TAKIMIM BENİM İÇİN GÜZEL ÇALIŞTI"

50. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nun ilk etabını kazanan Omega Pharma-QuickStep takımından Büyük Britanyalı Mark Cavendish, "Takımım benim için güzel çalıştı, ben de etabı iyi bir şekilde bitirerek emeğimin karşılığını aldım" dedi.

Cavendish, yarış sonrası düzenlenen basın toplantısında, Türkiye'de yarıştığı için mutlu olduğunu belirterek, "Kendimi çok iyi hissettim ve yarış benim açımdan iyi geçti. Takımım benim için güzel çalıştı, ben de etabı iyi bir şekilde bitirerek emeğimin karşılığını aldım" diye konuştu.

Bugünkü etabı kazanmayı garanti görmediğine dikkati çeken Cavendish, "Önemli isimlerle yarıştım. Yaşadığım rahatsızlık sonrasında formum düşüktü ve şu anda bir çıkış içindeyim. Mayıs ayından itibaren daha iyi olacağım" ifadelerini kullandı.

Takımının bu sene çok başarılı olduğunu vurgulayan Büyük Britanyalı sporcu, "Takım olarak adım adım ilerliyoruz. Sakatlık ve rahatsızlık gibi durumlar nedeniyle takvimle ilgili değişiklikler olabiliyor. Takımım bana güveniyor, hem maddi hem de manevi olarak destek oluyor. Ben de başarımla onlara layık olmaya çalışıyorum" diyerek sözlerini tamamladı.

ETAPLAR

50. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nda kalan etaplar ve tarihleri şöyle:

2. Etap: Alanya-Kemer (174.2 kilometre) 28 Nisan Pazartesi

3. Etap: Finike-Elmalı (184.7 kilometre) 29 Nisan Salı

4. Etap: Fethiye-Marmaris (124.3 kilometre) 30 Nisan Çarşamba

5. Etap: Marmaris-Turgutreis (177.3 kilometre) 1 Mayıs Perşembe

6. Etap: Bodrum-Selçuk (183.1 kilometre) 2 Mayıs Cuma

7. Etap: Kuşadası-İzmir (144.8 kilometre) 3 Mayıs Cumartesi

8. Etap: İstanbul-İstanbul (121 kilometre) 4 Mayıs Pazar
BİZE ULAŞIN