Kazanmak doğalarında var

Rakiplerine set dahi vermeden Dünya Liselerarası Voleybol şampiyonu olan Doğa Koleji oyuncuları Sabah’a konuştu.

Portekiz'den Dünya Liselerarası Voleybol şampiyonu olarak dönen Doğa Koleji'nin genç kızları, başarı hikayelerini okulda ve salonda sistemli çalışmalarına borçlu.


Türk sporunun en büyük sorunlarından eğitim ile sporu bir arada götürme güçlüğünü aşan Doğa Koleji'nin voleybolcu kızları, elde ettiği şampiyonlukla örnek oldu. Genç şampiyonlar Buse Ene, Deniz Ürgün, Nergis Özcan ve Zehra Tönge, başarılarının detaylarını Sabah ile paylaştı. Türkiye'ye lise düzeyinde ikinci kez Dünya voleybol şampiyonluğu getirdiklerini söyleyen Zehra Tönge, "Daha önce Türkiye şampiyonluğu yaşamıştık ama bu başka" diyerek hislerini özetliyor. 18 yaşındaki libero Deniz Ürgün ise Türkiye şampiyonu oldukları maçtan bahsederken, "Finali Eskişehir'de oynamıştık. Rakip Ankara'dan olunca aileler akın etmişti" diyor.


PORTEKİZ'DE TRİBÜNLER DOLUYDU
17 yaşındaki pasör çaprazı Nergis Özcan ise Dünya şampiyonluğunu, "Orada 'Şampiyon olabiliriz' dedik. En zorlu maç ev sahibi Portekiz'i elediğimiz yarı finaldi. Baskı altındaydık çünkü tribünler de doluydu. Buna rağmen set vermedik" diye anlatıyor. 18 yaşındaki pasör çaprazı Buse Ene ise, "Yoğun dönemlerde okulun da özeni ve yardımlarıyla eksiklerimizi ek ders alarak tamamlıyoruz" diyerek akademik kariyerlerine verdikleri önemi vurguluyor. Okul ve spor hayatlarını bir arada götüren kızlar sistemli olunduğunda başarının geleceğinin de bir kanıtı.


HEDEFLERİ BÜYÜK
Türkiye'de kadın voleybolunun çok ilerlediğini, beğendikleri birçok yabancı sporcunun Türkiye'de mücadele ettiğini söyleyen kızların hedefi bu çıtayı daha da ileri taşımak… Buse Ene, kendi bölgesinde oynayan Esra Gümüş'ü idol olarak gördüğünü, hem saha içi hem saha dışı karakterini örnek aldığını söylerken, Zehra Tönge ile Deniz Ürgün de sıkı bir Gözde Sonsırma hayranı. Genç Milli Takım formasını da giyen kızlar bu bayrağı daha da ileri taşımak istediklerini söylüyor.

Yine Çinlileri yenmiştik
Bir Türk lisesi ilk olarak 1990'da, Antalya'da düzenlenen Dünya Liselerarası Voleybol Şampiyonası'nda kupaya uzanmayı başarmıştı. Üsküdar Kız Lisesi, 20 Nisan 1990'da oynanan finalde o zaman da Çinli rakiplerini yenerek zafere ulaşmayı başarmıştı.
Goller Cepte
BİZE ULAŞIN