Bisiklet Turu'nda feci kaza!

50. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nda, 35 bisikletçinin karıştığı bir kaza meydana geldi.

50. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nun 128 kilometrelik Fethiye-Marmaris etabını Omega Pharma-Quick Step takımından Britanya'lı sporcu Mark Cavendish 3 saat 14 dakika 23 saniye ile kazandı. İkinciliği Lampre Merida Takımından Rıcheze Ariel Maximiliano, üçüncülüğü de yine Omega Pharma-Quick Step Takımından Mark Rensow tekerlek farkı ile elde etti.

Büyük bir çekişmeye sahne olan etapta Göcek Tüneli civarında meydana gelen kazaya 35 bisikletçi karıştı. Yaralanan bisikletçilere müdahale edildi. Bu arada yarış uzun bir süre durdu ve Ortaca mevkiinden ikinci kez start verildi. 132 kilometrelik etap 4 kilometre kısaltılarak 128 kilometre üzerinden hesaplandı.

YARIŞIN CEREYANI
Starttan hemen sonra 5 sporcu atak yaparak kaçtılar: Katusha'dan Maxım Belkov, Caja Rural - Seguros RGA'nın İspanyol sporcusu Mas Bonet, Drapac Cycling'in Avustralya'lı bisikletçisi Adam Phelan, Wanty Grouppe-Gobert Takımı'nın Belçikalı sporcusu Frederick Backhaert (WGG) ve Neri Sottoli Takımı'nın İtalyan sporcusu Andrea Fedi ön grubu oluşturdular. 22. kilometre geçilirken Belkov (KAT), Mas (CJR), Phelan (DPC), Backaert (WGG) and Fedi (NRI) ana grubunun 3 dakika 30 saniye önünde pedal basıyorlardı.

BEKLENMEYEN KAZA YARIŞI DURDURDU
53'üncü kilometredeki Göcek Tüneli geçilirken etap esnasında bugüne kadar eşi görülmemiş bir talihsizlik yaşandı. Meydana gelen kazada 35 civarında bisikletçi düştü ve bu esnada yarış komiseri yarışı durdurdu. Yaralanan 19 bisikletçiye anında müdahale edildi. Yarış kaza yüzünden uzun süre durdu. Parkurun kaygan zeminini daha çok kazaya sebebiyet vereceği endişesiyle etap için yeniden kilometreleme yapıldı ve Ortaca mevkiinden ikinci kez start verildi. Bu arada yarış komiseri öndeki beşli grubun 2 dakika 34 saniyelik zaman farkını muhafaza edeceği kararını duyurdu.

TIRMANIŞ PRİMİNİ KAZANANLAR
Kazadan önce ise tırmanış primini kazananlar şu şekilde belirlendi:
1-Drapac Cycling'ten Adam Phelan
2-Caja Rural'dan Lyis Mas Bonet
3-Wanty Groupe Gobert'ten Frederik Backeart

SPRİNT PRİMİNİ KAZANLAR
Kazadan hemen sonra yola koyulan bisikletçiler yeni bir prime doğru pedal bastı. Doğal olarak sprint primi de önde giden beşlinin arasında paylaşıldı ve şu netice alındı:

1- Wanty Groupe Gobert'ten Frederik Backeart
2- Neri Sottoli Takımından Andrea Fedi
3- Üçüncülüğü de Katusha'dan Maxım Belkov aldı.

Finişe 74 kilometre kala beşli grupla, ana grup arasındaki fark 2 dakika 33 saniye olarak ölçüldü. Kazanın moral bozacağını sanılırken, yarışa devam eden bisikletçilerin yeniden kıyasıya bir mücadelenin içerisine girmesi ise görülmeye değerdi.

YARIŞ DİREKTÖRÜNDEN HAVA DURUMU
Yaşanan kazanın bisikletçiler üzerinde olumsuz bir etki yaratmaması için Yarış Direktörü Abdurrahman Açıkalın sporculara ve ekip şeflerine zaman zaman hava raporu verdi. Finişe 60 kilometre kala yapılan şu anons ise dikkat çekti. "30 kilometre içinde yağmur beklenmiyor." Ancak bu anonsa rağmen hava yeniden bozdu ve yağış kısa aralıklarla yeniden başladı. 51 kilometre kala ana grubun tempo artırdığı görüldü ve fark öndeki beşli ile 2 dakikanın altına indi. İkinci starttan bu yana bir dakikalık fark kapatabilmişti ana grup.

TÜRKİYE GÜZELLİKLERİ PRİMİ
Finişe 30 kilometre kala etabın son primini kazananlarda belli oldu. Bu etaba özgü Caretta Caretta olarak anılan Türkiye Güzellikleri Primini Neri Sottoli Takımı'ndan Andrea Fedi aldı. İkinciliği Wanyt Groupe Gobert Takımından Frederik Backeart, üçüncülüğü de Drapac Cylcing'ten Adam Phelan elde etti. Bu sonuca rağmen Türkiye Güzellikleri adına ortaya konan Beyaz mayonun sahibi değişmedi. Marmaris-Bodrum etabında Beyaz Mayoyu Neri Sottoli Takımından Pozzo giymeye devam edecek. Bu arada ana grup da öndeki beşliyle aradaki farkı 1 dakika 19 saniyeye kadar düşürdü.

Finişe 12 kilometre kala peşisıra ataklar gelmeye başladı. Öndeki beşli ana gruba yakalanırken sprinte kalkanlar küçük gruplar oluşturdu. Ancak kaçışlar uzun mesafeli olmadı. Yağmur finişe yaklaşıldığı sırada yeniden etkisini gösterdi. Marmaris rampası çıkıldıktan sonra, inişe geçildiği sırada Konya Torku Şekerspor'un İspanyol sporcusu Dela Fuente Rasilla David'in atağı gözlendi. İspanyol bisikletçi fazla kaçamadı ve yakalandı. Artık finişe doğru yaklaşık 80 bisikletçi inanılmaz bir hızla pedal basmaya başladı. Omega –Parma Quick Step'li bisikletçiler iki etapta olduğu takım arkadaşları Mark Cavendish'i mükemmel bir şekilde finişe taşıyıp etabı kazanmasını sağladılar. Britanyalı bisikletçi çizgiyi müthiş bir sprintle geçerken eliyle 3 işareti yapıp üçüncü etap zaferini ilan ediyordu. Zamanı ise 3 saat 14 dakika 23 saniye idi.

TURKUAZ MAYO YİNE TAARAMAE'DE
Yarın koşulacak Marmaris-Bodrum etabında Turkuaz mayoyu Cofidis Takımından Taaramae Rein giyecek.

MARMARİS BELEDİYESİ ETKİNLİKLERİ
Fethiye-Marmaris etabı sırasında Marmaris Belediyesi bir dizi etkinlik düzenledi. İşte gerçekleşen etkinlikler:

- 19 Mayıs Gençlik Meydanı'nda toplanan Marmaris Bisiklet Topluluğu üyeleri ve Marmarisli bisiklet tutkunları halk turu yaptı. Bu nedenle Ulusal Egemenlik Caddesi, Yeni Datça Yolu, Yunus Nadi Caddesi, Cumhuriyet Bulvarı, Kemal Seyfettin Elgin Bulvarı ve Atatürk Caddesi trafiğe kapatıldı.

- Marmaris Belediyesi önüne palmiye ağaçlarının arasına dev Türk Bayrağı asıldı.

- Bisikletçilerin Marmaris'e girişinden önce deniz üstünde de görsel şölen başlatıldı. Paraşütçüler dev Türk Bayrakları ile bisikletçileri karşıladılar.
50. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'na yarın 183 kilometrelik Marmaris-Bodrum etabı ile devam edilecek.
Goller Cepte
BİZE ULAŞIN