Dağı şehre götüreceğiz

"48 vilayette kayak yapmaya uygun dağ var. Olmayan şehirlere de dağı biz götüreceğiz Turizmle kayağı birleştiren 48.5 milyon Euro'luk bir proje ile hem Türkiye'ye hizmet edeceğiz hem de devletten tek kuruş almadan ayakta duran bir federasyon olacağız"

Dağı şehre götüreceğiz
Erzurum, 2014'ün son haftasında, Türkiye Kayak Federasyonu tarafından düzenlenen 15. Uluslararası Palandöken Alp Disiplini Kayak Kupası Yarışlarına ev sahipliği yaptı. Organizasyon, TRT aracılığıyla dünyanın pek çok ülkesinden izlenirken, Türkiye Kayak tarihinin canlı yayınlanan ilk yarışı oldu. Yarışlara ev sahipliği yapan 3185 metre yüksekteki Palandöken'de Kayak Federasyonu Başkanı Erol Yarar'la, 2014'te yapılanları ve gelecek hedeflerini konuştuk. 19 Nisan 2014'te Kayak Federasyonu Başkanlığına seçilen Yarar, gelecek için "Beyaz altın" dediği kar gibi bembeyaz bir tablo çizdi.

ERZURUM KAYAĞIN BAŞKENTİ OLACAK
Erzurum'a 25 bin yatak, 200 km. pist istiyorum. Burası kayağın başkenti olacak. Türkiye'ye 40 milyon turist geliyor. Ben yazın gelen 4 turisten birini kışın gelmeye razı edersem bu bana yeter. Türkiye'nin yılda 10 milyar Euro getirecek kayak haricinde bir geliri yok. Her turistten 10-20 euro değil 5 euro alacağım. 50 milyon euro. Bütçem 50 milyon olsa futbol dahil herkese toz attırırım.

7 SPORCU İÇİN DÜNYANIN EN İYİ ANTRENÖRÜ
Finli Japon Milli Takımı'nın hocası Pekka Niemela'yı baş antrenör olmaya razı ettik. 7 kişilik küçük takımımızı çalıştırmayı kabul etti. 7 kişi için gidip dünyanın en iyisini getirdik. Çünkü bu çocuklar hak etmiş. Kolları kırılmış, bacakları kırılmış ama pes etmeden kaymaya devam ediyorlar.

TÜRKİYE'YE HEDİYEMİZ OLSUN
Antalya'da ki, Marmaris'teki otel sahiplerine bir sorum var: Yazın çalışan personeli kışın ne yapıyorsunuz? "Bir otel de dağda yapalım" diyorum. Bankalarla konuşuyoruz kredisini de biz hazırlıyoruz. Otelini teminat göster bir de dağa otel yap. 48.5 milyar euro'luk bir proje var. Cumhuriyet tarihinin en büyük projesi. Bu da bizim federasyonun Türkiye'ye bir hediyesi.

DEVŞİRMELERİ SEVMİYORUM
Sporda devşirme moral bozucu, "Ben yapamıyorum gel yap" demek. Osmanlı devşiriyormuş ama onlar çocukken alıp, kendi sistemiyle yetiştiriyormuş. Ben ülkemin insanının içinden olimpiyat, dünya şampiyonları çıkacağından yüzde 100 eminim. Bunun için aklımı ve ekibimi çalıştırmam lazım. Yurtdışında yaşayan Türklerden bunu yapanlar var da milli formayı giymek istiyorlarsa ancak onları alabilirim.

BEDEN EĞİTİMİ ARTIK KAYAK DERSİ OLACAK
İstanbul'da 2 milyon 350 bin okuyan çocuk var ama bir olimpik sporcu çıkmamış. Slovenya'nın bütün nüfusu 2.5 milyon! 66 tane kış olimpiyatlarına sporcu götürüyorlar. Dünyada 7 ay öncesine kadar yoktuk. İsmimiz şu an geçiyor.'Türkiye'de bir şeyler oluyor' diyorlar. Hem kayak turizmiyle hem de sporuyla önde olan bir ülke olacağız.
Dağı şehre getirmek en önemli projemiz. Dünyada kar yağmayan bölgelere kapalı mekanlarda çocuklara temel kayak eğitimleri vereceğimiz merkezler kuracağız. Amacımız çocuklar temel yeteneklerini geliştirip, Erzurum'a geldiğinde tekniğini geliştirsin. Dağı şehre getirince kayak yapamıyorum sözünü ortadan kaldıracağız.
Erzurum'da karın içine doğan çocuk, kaymayı da bilecek. Beden eğitimi dersi kayak dersi olacak. Kıyafetlerini, malzemesini biz vereceğiz. Karlı zeminde farklı karsız yerde farklı metod uygulayacağız. 100 bin lisanslı sporcu oluşacak o zaman 7-8 sene sonra bir olimpiyat şampiyonu çıkarabiliriz.
8 sene sonra Erzurum, Türkiye'nin en büyük göç alan bölgesi olacak. Yoksa başkanlığı bırakırım. Avusturya'nın batısı olan dağlık bölüm 50 sene önce en fakir bölgeydi. Şimdi milli gelir olarak dağlık bölgesi bağlık bölgeden önde. Tek sebebi kayak. Her tarafımız beyaz altın ama at binenin kılıç kuşananın. Bu işi yönetmezsen dağ sana bakar sen dağa bakarsın. Doğru tesisi yaparsan para basarsın. Bir kötü tesis yaparsın "Allah kahretsin bu işi becerememişler" derler. İyi çalışan bir ekip, hükümet desteği olsun dünyaya 8-10 senede toz attırırız…

BİZE ULAŞIN