Muhteşem açılış!

İlk kez düzenlenen Avrupa Oyunları, Bakü Olimpiyat Stadı'ndaki görkemli açılış töreniyle start aldı

Muhteşem açılış!
Azerbaycan uzun süredir hazırlandığı Avrupa Oyunları'nın açılış töreni için 68 bin kapasiteli Bakü Olimpiyat Stadı'nda görkemli bir açılış töreni düzenledi. İlk kez düzenlenen ve 4 yılda bir Olimpiyatlar'dan birer sene önce yapılması planlanan Avrupa Oyunları'nın ilki 49 ülkeden 6 bine yakın sporcunun katılımıyla 20 branşta düzenlenecek.

ERDOĞAN BAKÜ'DE
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa oyunlarının açılış törenine katılmak üzere öğle saatlerinde Bakü'ye geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindeki heyeti, Uluslararası Haydar Aliyev Havaalanı'nda Azerbaycan Başbakan Yardımcısı Halef Halefov ve Türkiye Cumhuriyeti Bakü Büyükelçisi Alper Coşkun resmi törenle karşıladı. Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in Bakü'ye gelen devlet başkanları onuruna verdiği yemeğe katıldıktan sonra, kendisiyle ikili görüşme yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan gece de ilk Avrupa Oyunları'nın açılış törenini izledi.

ŞOK EDEN KAZA
Bakü 2015'de önceki gün büyük bir şanssızlık yaşandı. Sporcular Köyü'ne ulaşımı sağlayan bir otobüs, Avusturya Senkronize Yüzme Takımı'ndan 3 kadın sporcuya çarptı. Durumunun ciddi olduğu belirtilen Vanessa Sahinovic, ambulans uçakla Avusturya'ya götürüldü. Diğer sporcuların ise hayati tehlikesi bulunmuyor.

BAKÜ'DEN NOTLAR

Havuzda 11. olduk

1. AVRUPA Oyunları'nda dün senkronize yüzmede düet ve takım kategorilerinde milli sporcularımız 11. sırayı aldılar. Düet kategorisinde Defne Bakırcı ve Mısra Gündeş'in yanısıra senkronize yüzme takımının da finale kalıp kalmayacağı yarın belli olacak.

GÜREŞÇİLER MİNDERDE
Bakü'de grekoromen stil müsabakaları bugün başlıyor. Grekoromen stil maçları ile başlayacak Avrupa Oyunları Güreş Müsabakaları'nın üçüncü ve dördüncü gününde Büyük Kadınlar Güreş Milli Takımı performans sergileyecek. Son iki gün ise serbestçiler minderde ter dökecek.

BİR ABD'DE BİR BAKÜ'DE
Avrupa Oyunları'nda Türkiye'yi temsil edecek genç okçular Mete Gazoz ile Yasemin Anagöz'ü zorlu bir yolculuk bekliyor. 16 yaşındaki milli sporcular, 8 Haziran'da başlayan ve ABD'nin Güney Dakota eyaletinde düzenlenen Dünya Gençler Okçuluk Şampiyonası'ndan doğruca Bakü'ye gelecek

KARATE İÇİN BÜYÜK FIRSAT
Türkiye Karate Federasyonu Başkanı Esat Delihasan, 1. Avrupa Oyunları'nın karate için büyük bir fırsat olduğunu belirterek, "Olimpiyat komitesi oyunları takip ediyor. Bu da karatenin olimpiyat programına girme yolunda bu büyük bir avantaj" dedi.

BİZE ULAŞIN