Madalyalarım anneme ilaç

Madalyalarım anneme ilaç

48 kiloda altın madalya kazanarak Avrupa Halter Şampiyonası'nda birincilik kürsüsüne çıkan milli sporcu, ödülünün tamamını kanser ile mücadele eden annesinin tedavisine harcadı

Avrupa Şampiyonu milli halterci Eda Çakal, 9 yaşında başladığı halterde büyük başarılara imza atıyor. Gençler Avrupa Şampiyonası'nda 48 kiloda altın madalya kazanarak birincilik kürsüsüne çıkan ve hedefinin olimpiyatlar olduğunu söyleyen 22 yaşındaki Eda, başarı öyküsünü SABAH'a anlattı:

BAŞARDIM, KÜRSÜDE AĞLADIM
Avrupa Şampiyonası'na giderken annem rahatsızdı. 10 yıldır meme kanseri tedavisi görüyor. Yalnız bırakıp gittim. Kendi kendime 'Önce ay-yıldızlı bayrağı göndere çektirip sonra da ödülümü annemin tedavisine harcayacağım' sözünü verdim. Başardım ve kürsüde ağladım. Kazandığım madalyalar, her gün aldığı ilaçlar gibi iyi geldi anneme.

HAYATIM HALTER OLDU
Annemi hastalığı nedeniyle yalnız bırakmak beni üzüyordu. Annemin hastalığı yenmesi benim başarıma bağlı olduğu için ikiye bölünmeme rağmen bıkmadan yaşamımı sürdürdüm. Benim hayatım annem ve halter oldu. Evde annemin dizinin dibine oturup ya müzik dinlerim ya da kitap okurum.

AİLEM ÖNCE KARŞI ÇIKTI
9 yaşında ne olduğunu bilmeden başladım haltere. Ailem ilk başta karşı çıktı. Ama ben kafama koydum. Okuldan kaçıp antrenmanlara gittim. 6 ay sonra da Ankara birincisi olunca günlerce anneme ve babama dil döktüm ve ikna ettim. Aslında halterde kadınlar ortalamaya bakıldığında erkeklerden daha başarılı.

BEN YAPTIĞIM İŞE AŞIĞIM
Kıyafetlerimi, okuduğum, yediğim kısaca her şeyi spor belirliyor. Hevesle baktığım topuklu ayakkabıları giyemiyorum. 36 beden kız arkadaşlarımı görünce özeniyorum ama uzun vadede sıkıntı olmuyor. Ben aşık olduğum işi yapıyorum.
Goller Cepte
BİZE ULAŞIN