"Burada olmak önemli"

İpek Soylu yaşamını sürdürdüğü Garanti Koza Tesisleri’nde bu kez ev sahibi olarak dünya yıldızı tenisçilere rakip olacak. İlk maçı bu akşam Tatishvili karşısında…

Burada olmak önemli
Geçen hafta Bursa Cup'ta elde ettiği başarılarıyla dünyada 191. sıraya yükselen 19 yaşındaki sporcu, İstanbul Cup öncesi ayrı bir heyecan yaşıyor.

Soylu, "İlk hedefim ilk 200'de olmaktı, bunu başardım. Şimdi önce ülkemde sonra da US Open elemelerinde başarılı olup daha yukarı tırmanmak istiyorum" diyor. İşte İpek'ten SABAH'a özel açıklamalar…

- Kariyerinin ilk önemli büyükler turnuvasında Miami Açık elemelerine wild card'la davet edilmişti, nasıl bir duyguydu?
Orada bulunmak ve en iyi oyunculara karşı antreman ve maç yapmak çok güzel bir tecrübeydi benim için.. İlk WTA galibiyetimi de bu sene Miami Açık'ta aldım

- İstanbul Cup öncesi Bursa Cup'ta önemli bir başarı elde ettin. Neler düşünüyorsun?
Bu hafta klasmanda 191 numaraya yerleştim. İlk 200'de olmak ana hedefimdi bu sene için. İşler benim için yolunda gidiyor. Çalıştıkça böyle güzel galibiyetlerle sonuç almak beni daha da motive ediyor. Senenin başından beri istikrarlı bir çıkış gösteriyorum. Hedefim US Open elemeleri.. Kendi ülkemde düzenlenen İstanbul Cup'ta da başarılı olup dünya sıralamasında daha da yukarı tırmanmayı istiyorum. İnanıyorum ki daha güzel başarılara imza atacağız.

- Senenin ne kadarını turnuvalarda geçiriyorsun?
20-25 hafta diyebiliriz aşağı yukarı.. Sağlık ve oyun durumuma göre bu sayı değişebiliyor.

- Roger Federer'le İstanbul Open'da tanışma fırsatın oldu. Nasıl bir duyguydu, neler konuştunuz?
Benim icin Federer çok büyük bir şampiyon. Duruşuyla, tavırlarıyla ve oyunuyla çok farklı bir tenisçi.. Örnek alınması gereken çok yönü var.. Maçından önce olduğu için kısa bir konuşma geçmisti aramızda, turnuvalarımda ve tenis kariyerimde başarılar dilemişti.

- Bugüne kadar kaç pasaport eskittin?
Çok pasaport değiştirmedim ama birçok kez uzattırmak durumunda kaldım ve hepsinin de hakkını vererek kullandım :)))

- Kardeşin de senin gibi tenis oynuyor. Onun geleceğini nasıl görüyorsun, seni yenebiliyor mu?
İrem her zaman en büyük destekçim olmuştur. Aramızda 4 yaş var. Bu sene milli takıma girip önemli turnuvalarda başarılar elde etti. Umuyorum ki kısa sürede beraber aynı turnuvaları oynayıp beraber seyahat edebiliriz.

- Genç tenisçi ve ailelerine tavsiyelerin nelerdir?
Öncelikle diğer sporlar gibi çok fedakarlık gerektiren bir spor. Aile desteği sporda ve hayatta bence en önemli şeyler.. Çocuklarının başarılı olacaklarını düşündükleri ve sevdikleri sporlarda çocuklarına güvenmeliler ve desteklemeliler.

- Sence tenisi diğer sporlardan ayıran en önemli özellik nedir?
Hiç bitmeyen bir sezonu var. Sürekli seyahat ediyoruz. Otel odalarında geçiyor zamanımızın çoğu. Bir de sürekli devam eden turnuvalar sayesinde, yeni bir hafta yeni bir turnuva demek yani yeni bir şans demek..

- Bir sporcu için sence hayatındaki en önemli olan şey nedir?
Kendine olan güveni ve saygısı. Çalışma azmi ve aynı zamanda disiplini.

- Oynadığın reklamdan sonra Türkiye'de insanlar seni daha çok tanıdı. Bununla ilgili neler söylemek istersin?
Lassa ile beraber çok güzel bir proje ortaya çıkardığımızı düşünüyorum.. Lassa'nın bireysel sporculara yönelik yatırım yapması, spora ve sporcuya verdiği destek beni çok mutlu ediyor. Umuyorumki daha uzun sureli projelerde yer alırız..

- Garanti Koza Arena'da yaşamanın senin gibi bir sporcu için avantajları nelerdir?
Bütün imkanlara sahip dünya çapında bir arena oldu. Farklı ülkelerden gelen sporcularla aynı ortamda olmak önemli bence. Çok büyük bir proje olduğunu düşünüyorum Garanti Koza Arena'nın. Şu an hala çalışmalar devam ediyor. İnanıyorum ki önümüzdeki senelerde dünya çapında bir merkez olacak burası.

- Maçlara çıkarken bir uğurun var mıdır?
Her zaman taktığım yüzüğüm var. Onun dışında maç öncesi rutinimi yaparım.

- Venus Williams ile Boğaziçi Köprüsü'nde Çağla Büyükakçay ile bir gösteri yaptınız, neler hissettin?
Boğazın üstünde Venus gibi dünya çapında bir isimle oynamak büyük bir heyecandı. Venus, benim Olimpiyatlara katılıp katılmayacağımı merak etti. Benim için unutulmaz bir deneyim oldu. Turnuvadaki ilk hedefim ise tur atlamak olacak.
Goller Cepte
BİZE ULAŞIN