Şampiyonluk diyeti

Son 5 yılda oynadığı 10 Grand Slam finalinden 9 şampiyonluk çıkaran Novak Djokovic'in takip ettiği sıkı diyet, ABD Açık finali sonrası tekrar gündeme oturdu. Sırp tenisçinin "Djokovic diyeti" adı altında bir kitap halinde piyasaya da sürdüğü formüle göre yaşamınızı 14 gün içinde tekrar yapılandırmak için yapmanız gerekenler şöyle;

Şampiyonluk diyeti
1 Pizza ve ekmeklerden uzak durun

Restoran işleten bir babanın oğlu olarak pizza yemeye alışkın olan tenis yıldızı, yeni diyetinde gluten içeren tüm yiyeceklere veda ediyor. Djokovic'e göre patates, bira, kahvaltı gevreği, ekmek gibi glutenli yiyeceklere veda etmek 2 hafta içinde sizi çok daha enerjik hale getiriyor.

2 Şeker ve tahıl yemeyi azaltın

İkinci 14 günde ise şeker ve tahıl alımını azaltmak gerekiyor. Djokovic, "Kan şekeriniz hep sabit kalmalı. Şeker alarak kan şekerinizi bir yukarı, bir aşağı dalgalandırmamalısınız. Beyninizi enerji roller-coaster'ına maruz bırakmayın" diyor.

3 Her lokmanızı çiğneyin

Djokovic'e göre doğru diyetin en önemli sırrı ne yediğinizden çok, nasıl yediğiniz... Ünlü yıldız, "Ben her lokmamda çatalımı yere koyarım ve uzun uzun çiğnerim" diyor.

4 Sabah böğürtlen akşam et

Ünlü yıldız, sabahları enerji için böğürtlen benzeri meyveler tükettiğini, akşamları ise vücudunu tamir etmek amacıyla yüksek proteinli et, tavuk ya da balık tercih ettiğini söylüyor.

5 Vücut kadar beyninizi de çalışt

"Sadece vücudunuz için değil, beyniniz için de yemek yiyin. Ayrıca uyku rutininiz olsun. Gece yarısı yatıp sabah 7'de kalkarım. Vücut saatinizi şaşırtmayın."

6 Doktorla birlikte kendi planınızı yapın

Özellikle yiyecek tavsiyelerinin kendi ihtiyaçlarına göre düzenlendiğini söyleyen Djokovic, önce ekmeği, sonra şeker ve tahılı azaltmanın işe yaraması halinde doktorla birlikte kendi planlamanızı yapmanızı ön

BİZE ULAŞIN