Bu zafer senin Mahir

Pole pozisyonunda başladı, en yakın rakibi beşinci turda saf dışı kalınca şampiyonluk geldi. Kenan, 5’inci zaferini beş aylık bebeği Mahir ile kutladı

Bu zafer senin Mahir
Dünya Supersport Şampiyonası'nda mücadele eden Red Bull sporcusu Kenan Sofuoğlu, sezonun bitmesine bir yarış kala şampiyonluğunu ilan etti. İspanya'nın Cadiz kentinde 19 tur üzerinden koşulan sezonun 11'inci ayağına pole pozisyonunda başlayan Kawasaki Puccetti pilotu Sofuoğlu, etabı ilk 8'de bitirdiği takdirde kariyerinin 5'inci zaferine ulaşacaktı. Startta liderliğini koruyan Sofuoğlu, en yakın rakibi Krummenacher'in 5'inci turda yarış dışı kalmasıyla şampiyonluğunu henüz yarış sürerken ilan etti. Sofuoğlu, Kallio Takımı'ndan Niki Tuuli ile arasındaki birincilik mücadelesini de kazanarak Supersport kariyerinde 38'inci kez etap zaferini elde etti. Tuuli 2'nci, Honda'dan Kyle Smith ise 3'üncü sırayı aldı. Puanını 196'ya yükselten Kenan, 63 puan farkla beşinci kez Dünya Supersport Şampiyonası'nın en iyisi oldu. Şampiyonluğunu iki yarış önce ilan edebilecekken kaza yapan Sofuoğlu, yarış sonrası zaferini adayacağını söylediği 5 aylık oğlu Mahir'e sarıldı.

İSPANYA'DA TÜRK BAYRAĞIYLA ZAFER TURU
Hazırlanan tişört ve kaskı giyen 32 yaşındaki milli sporcu, şampiyonluğu Türk bayrağıyla bindiği motosikletiyle zafer turu atarak kutladı. Dünya Supersport Şampiyonası'nın 12'nci ve son yarışı, 30 Ekim'de Katar'da yapılacak.

KUTLAMA YAĞMURU
Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Türkoğlu ile Bakanlar Kılıç ve Çavuşoğlu, Kenan Sofuoğlu'nu tebrik etti. Sofuoğlu'nun şampiyonluğu sonrası tebrikler arka arkaya geldi. Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Hidayet Türkoğlu, "Milli Motosikletçimiz Supersport'ta 5'inci kez dünya şampiyonu olarak bizleri gururlandırdı! Tebrikler Kenan!" mesajını yazdı. Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç da tebrik etti. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise, "5'inci kez Dünya Supersport şampiyonu olan bayrağına, vatanına sevdalı Kenan Sofuoğlu kardeşimizi gönülden tebrik ediyorum" dedi. Trabzonlu olan sporcuyu Trabzonspor Kulübü bir mesaj yayınlayıp kutladı.

SON 9 YILA DAMGASINI VURDU
Supersport Şampiyonası'nda ilk zaferini 2007 yılında kazanan Sofuoğlu daha sonra 2010, 2012, 2015 ve 2016'da ilk sırayı alıp şampiyonaya ağırlığını koydu.

KENAN: ARTIK BIRAKABİLİRİM
Kenan Sofuoğlu yarış sonrası ekibiyle 5'inci şampiyonluğa özel hatıra pozu verdi. Kenan daha önce "5'inci şampiyonluk sonrası yarışmayı bırakıp sporcu yetiştirmeye odaklanabilirim" demişti.
Şehrin Yeni Bir Tempo’su Var!
BİZE ULAŞIN