Türkmenistan’da spor devrimi

Türk Firması Polimeks’in inşa ettiği 5 milyar dolarlık Aşkabat Olimpiyat Kompleksi görkemli bir organizasyon ile açıldı. Açılışın büyük sürprizi ise Cumhurbaşkanı Berdimuhammedov’un Aziada 2017’yi seslendirmesiydi .

Türkmenistan’da spor devrimi

1991'de Sovyetler Birliği'nin dağılışından sonra bağımsızlığını kazanan Türkmenistan dev adımlar atmaya devam ediyor. 17-27 Eylül 2017'de Asya Kapalı Salon ve Dövüş Sanatı Oyunları'na ev sahipliği yapmaya hazırlanan Türkmenler, müsabakaların düzenleneceği Aşkabat Olimpiyat Kompleksi'ni zamanından çok önce tamamlamayı başardı.

Türkiye'nin en büyük yurtdışı müteahhitlik şirketlerinden Polimeks'in inşa ettiği ve Aşkabat'ta 195 hektarlık bir alana yayılan tesisler, Cumhurbaşkanı Gurbanguly Berdimuhamedov'un katılımı ile görkemli bir organizasyon ile hizmete açıldı. İngiliz şarkıcı John Newman'ın şarkılarıyla renk kattığı açılışın doruk noktası ise Berdimuhammedov'un 5. Asya Oyunları'nın resmi şarkısı Aziada 2017'yi seslendirmesiydi.

DÜNYADA BENZERİ YOK

5 milyar dolara mal olan ve büyük bir titizlikle hazırlanan Aşkabat Olimpiyat Köyü'nde, 45 bin kişilik stadyum başta, 30'dan fazla spor tesisi, yaşam-sosyal, ulaştırma ve diğer tedarik sistemleri bulunuyor.

Olimpiyat Kompleksi, aynı zamanda sporcu konaklama alanlarından, tüm müsabaka ve antrenman tesislerine doğrudan ulaşım sağlayan 5 kilometrelik monoray sistemi sayesinde dünyada kendi toplu ulaşım altyapısı olan tek spor kompleksi olarak anılıyor.

Kompleks, 17 Eylül'den itibaren 62 ülkeden binlerce sporcunun madalya mücadelesine tanıklık edecek.

VİZYONER BİR TARAFI VAR

Türkmenistan'a hizmet etmek ve Türkiye'yi temsil etmekten büyük onur duyduklarını ifade eden Polimeks Yönetim Kurulu Başkanı Erol Tabanca, "Sayın Cumhurbaşkanı Gurbanguly Berdimuhamedov, eğitimli ve sporsever bir gençlik yetiştirmek istiyor. Kendisinin beğeni çıtası oldukça yüksek. Vizyoner bir tarafı var. Beklentilerini karşılayabilmek için kendimizi aşmak zorunda kaldık. Türkmenistan'daki dostlarımızı hem seviyoruz, hem de sevildiğimizi düşünüyoruz. Bunun için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN