Yasada son viraj

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Kulüpler Yasası’yla ilgili önemli açıklamalar yaptı

Yasada son viraj
Kulüplere yeni yasa için bu ay "Söyleyeceği olan söylesin, dükkan kapanıyor" diyeceğiz
Antrenör eksiğimiz var. Araştırdığımızda sahte lise diplomalı antrenör bile yakaladık ama mahkeme işe iade etti
4-5 kulüp vergi borcunu yapılandırdı, 36 ay vadeye böldüler. İnşallah bunu öderler

İşitme Engelliler Olimpiyatları'nın tanıtımı kapsamında Samsun'da basın mensuplarıyla bir araya gelen Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, merak edilen birçok konuya açıklık getirdi. Spor Bakanı Kılıç, kamuoyunda 'Kulüpler Yasası' olarak bilinen düzenleme hazırlıklarını anlattı: "Bu düzenleme resmiyet kazanacak. Kulüpler Yasası yanlış bir şey, ben spor kulüplerinin yönetimsel ve finansal anlamdaki sorumluluklarının yeniden düzenlenmesi diyorum. UEFA ne diyor? Şu kadar borcunuz olursa gelemezsiniz diyor. Niye diyor bunu, 'Yanlış yönetim yapmışsın' diyor. Biz de aynı anlamdaki yaptırım ve sorumlulukları, sorumlulara yükleyeceğiz."YAPILANDIRDIKLARI VERGİLERİ İNŞALLAH ÖDERLER
"Vergi uzlaşması Maliye Bakanlığı ile anlaşmanız ile ilgili, o bize bağlı değil. Onu 4-5 kulüp yapılandırdı. Onu 36 aya bölüyorlar, inşallah öderler. Kazançlı çıkarlar. Milyara vurmuş borcu olan da, 800 milyon borcu olan da var. Biz inşallah bu sezon bittiği zaman finansal anlamda ve yönetimsel anlamda, sorumlulukların yerine getirilmesi açısından adımlar atacağız. Amatör spor branşlarına harcanmış olan maddi kaynağın vergi ile alakalı olarak bir geri dönüşünün sağlanmasında varız. Başarı olarak geri döndüğünde ülkeye katkı sağlayacak bir durum ama burada sporcuya yapacağınız harcamayı geri alacaksınız."

MAHKEMEDEN SAHTE DİPLOMAYA İŞ İADESİ ÇIKTI
"Olimpiyatlardan sonra yaptığımız konuşmada demiştim ki, "Sporcu kulüpte yetişir, kulüpte de antrenör yetiştirir." Bizim antrenör eksiğimiz var. Bundan kastım ne? Bakanlık içerisinde görev almış olup sonra gidip başka yerlerde görev yapan, kendilerini başka yerlere aldırmaya çalışan bir sürü kişi var. Tüm antrenörlerin sertifikalarını taradık. Lise diploması sahte çıkan antrenör oldu. Yakaladık, işine son verdik. İdare mahkemesi ne yaptı, biliyor musunuz? İşe iade etti. Antrenör havuzu ile alakalı ciddi bir çalışma içeresindeyiz. Uluslararası antrenörler ile iş birliği yaparak kulüpler ile birlikte yapmamız lazım."

HOLİGANI SİZ ARKA KAPIDAN BIRAKAMAZSINIZ
"Tabii ki mahkemeler önemli ancak biz spor ile alakalı bir şeyler kazanacak, bir yerlere geleceksek kişisel sahaya atlayan seyirciyi, holiganı ön kapıdan alıp arka kapıdan bırakamazsın. Mahkemeden ya da karakoldan alıp eve götüren yönetici olur ise işte Bursaspor'da olduğu gibi, istifa etmek zorunda kalır. Bursa takım otobüsüne yapılan saldırı; bunu herhangi birisi kabul edebilir mi? Tüm bunların ortaya koyduğu bazı şeyler var. Az kaldı, ligler bir bitsin bunların hepsini ortaya koyacağız. Emniyetin, adaletin de tespit ettiği şeyler var, önümüzdeki sezon bu tip şeylerin yaşanmaması için ortaya koyacak şeyler mevcut."

BATAKLIĞI KURUTMALIYIZ
Tekrar gündemde olan doping meselesiyle ilgili konuşan Bakan Akif Çağatay Kılıç şunları söyledi: "Bizim kurutmaya çalıştığımız bir bataklık var. Yakalanan kişi veya kişilerin nasıl o yola geldikleri de önemli. İşin sadece üstüne bakarsan altındaki önemli kısmı kaçırırsın. Bizim burada peşinde olduğumuz organizasyon yapısı var. Çünkü bataklık meselesi sivrisinek değil. Bataklığı kurutursan sivrisinek zaten olmaz."
BİZE ULAŞIN