Haydi Bismillah

Haydi Bismillah

Yenikapı Etkinlik Alanı’nda 4 gün sürecek Etnospor Kültür Festivali bugün başlıyor Geleneksel Türk sporlarının yanı sıra pek çok aktivite de festivalde gerçekleştirilecek

  • Tüm Sporlar
  • Perşembe 11.05.2017
Dünya Etnospor Konfederasyonu tarafından organize edilen Etnospor Kültür Festivali'nin ikincisi bugün İstanbul'da start alıyor. "Ok Yaydan Çıkıyor" sloganıyla başlayacak festivalde Türk dünyasına, Orta Asya ve Anadolu'ya özgü şenlikler hayat bulacak. Festivalde geleneksel Türk sporlarının yanı sıra geleneksel kıl çadırlarda oba yaşamı, kılıç kalkan gösterileri, atlı gösteriler gibi pek çok aktivite yer alacak. Bu yılın en dikkat çekici etkinliği, görme engellilerin de mangala oyununa katılacak olması... Dünya Etnospor Konfederasyonu'nun desteğiyle hazırlanan braille alfabeli set sayesinde görme engelliler de mangala oynayabilecek. Mangala oyunu, dikdörtgen şeklindeki mangala tahtası, 48 taş ve iki oyuncu ile oynanıyor. Her oyuncunun amacı, hazinesinde en az 25 taş toplayıp galip gelmek.

ERDOĞAN'A ÇOK ÖZEL BİR KILIÇ
Bıçaklarıyla ünlü Bursa'nın meşhur ustalarından Muammer Kibar'dan Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan'a anlamlı bir hediye geliyor. Kibar, "9 yaşımdan beri, tam 45 yıldır baba mesleğini icra ediyorum. Kılıç yaparken keyif alıyorum. 25 günde 13 kılıç yaptım. Bu kılıçların birisi de Sayın Bilal Erdoğan'a hediye edilmek üzere yapıldı. Bunu 4 günde bitirdim. Diğer kılıçlara nazaran daha fazla el işçiliği var. Paslanmaz çelikten yaptım, akıncı kılıcının birebir aynısıdır" diye konuştu.

Ünlü bıçak ustası Muammer Kibar, Bilal Erdoğan'ın adını kendi imal ettiği kılıca yazdı.
Goller Cepte
BİZE ULAŞIN