Avrupa şampiyonu Yasemin'in hedefi 2020 Tokyo

Avrupa şampiyonu Yasemin'in hedefi 2020 Tokyo

Sırbistan’ın Novi Sad kentinde düzenlenen Avrupa Güreş Şampiyonası'nda kadınlar 75 kiloda altın madalya kazanan Yasemin Adar, 2020'de Tokyo'da düzenlenecek olimpiyatlarda birincilik kürsüsüne çıkmayı hedefliyor.

  • AA
  • Tüm Sporlar
  • Cuma 12.05.2017 12:51

Milli sporcu Yasemin Adar yaptığı açıklamada, son yıllarda kadın güreşçilerin uluslararası arenada önemli başarılara imza attığını söyledi.

Sırbistan'daki Avrupa Güreş Şampiyonası'nda da Türk sporcuların birçok kategoride üstünlük gösterdiğini belirten Yasemin, "Şampiyonada altın madalya elde ederek bayrağımızı göndere çektirdim, İstiklal Marşı'nı okuttum. Bunun için çok gururluyum, mutluyum ve onurluyum. Benim kilomda 18 sporcu şampiyonada mücadele etti. Onların arasından sıyrılarak şampiyon oldum." dedi.

Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de düzenlenen İslami Dayanışma Oyunları'na katılacağını anlatan Yasemin, "Daha sonra Paris'te düzenlenecek Dünya Şampiyonası'na gideceğim. En büyük hedefim ise bütün sporcuların gitmek istediği yer; 2020 Tokyo Olimpiyatları. Tokyo Olimpiyatları'nda Türk bayrağını dalgalandırıp, İstiklal Marşı'nı dinletmek istiyorum." değerlendirmesinde bulundu.

"CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN ARADI"

Avrupa şampiyonu olduğunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'ın kendisini telefonla arayarak tebrik ettiğini ifade eden Yasemin, "Buradan Sayın Cumhurbaşkanımız ve eşi Emine Hanım'a teşekkürlerimi iletiyorum. Cumhurbaşkanımız beni aradığında diğer sporcuları nasıl bir üstünlükle yendiğimi sordu. 10-0'lık bir üstünlük sağladığımı söyledim. Türkiye'ye geldiğimde mutlaka yanına gitmemi istedi ve başarılarımın devamını diledi. İnşallah Cumhurbaşkanımızla görüşmek istiyorum, yanına gideceğim." diye konuştu.

Hedefi olan sporcunun, sosyal hayatının kısıtlı olduğunu dile getiren Adar, çalışmalarına hız kesmeden devam ettiğini kaydetti.

Birçok şeyden fedakarlık yaptığını anlatan milli güreşçi, bisiklet kullanmayı çok sevdiğini, boş zamanlarında Karaağaç'ta bisikletiyle dolaştığını aktardı.

GÜLLE ATMAYLA BAŞLADI

Yasemin Adar, 17 yaşında gülle atmaya, 18 yaşında da güreşe başladığını ifade ederek, şunları kaydetti:

"2011'den bu yana güreşiyorum. Atletizm hocam Remziye Çıtak Kurt'un tayini çıkmıştı ve Bingöl'e gitmesi gerekiyordu. Eşi güreş antrenörüydü. Beni ona emanet etti. O da güreş altyapım olduğunu, kabiliyetli olduğumu söyledi. Daha sonra Kemal Kurt ve Hasan Seyhanlı hocalarım beni keşfetti ve bu şekilde güreşe başladım."

Ailesinin Balıkesir'de yaşadığını dile getiren Yasemin, milli sporcuların ailelerinden uzakta kaldığı için hasret çektiğini anlattı.

Ailesine özlem duyduğunu ifade eden şampiyon güreşçi, "Çoğu zaman onları göremiyoruz. Sadece telefonla konuşuyoruz. Bu da bizde bir burukluk yaratıyor ama bir başarı elde edince ve bayrağımızı dalgalandırınca bunların hepsi unutuluyor" diyerek sözlerini tamamladı.

Goller Cepte
BİZE ULAŞIN