En büyük koşu Veliefendi’de

91. Gazi Koşusu, 3 yaşlı 19 İngiliz tayının katılımı ile bugün Veliefendi Hipodromu’nda koşulacak

En büyük koşu Veliefendi’de

Gazi Mustafa Kemal Atatürk adına 1927 yılından bu yana düzenlenen Türk at yarışçılığının derbisi Gazi Koşusu'nun 91'incisi bugün İstanbul Veliefendi Hipodromu'nda koşulacak. 3 yaşlı safkan İngiliz taylarının, sadece bir kez koşabildikleri, çim pistte 2 bin 400 metre mesafeli koşuya 19 tay katılacak. Koşu saat 20.00'de başlayacak. Kurtuluş Savaşı yıllarında Ankara'daki at yarışlarını kendi himayesinde yaptıran Mustafa Kemal Atatürk, 1927'de emir vererek Gazi Koşusu'nun düzenlenmesini istedi. Atatürk, fırsat buldukça yarışları hipodromda takip ediyordu. Ali Muhiddin Hacıbekir'in sahibi olduğu Neriman'ın 1927 yılında kazandığı ilk Gazi Koşusu'nu da Atatürk ile İsmet İnönü birlikte izledi.


Geçen yıl Ahmet Çelik'in jokeyliğini yaptığı "Graystorm" adlı safkan, 2.30.50'lik derecesiyle şampiyon olmuştu.

KISA KISA
- Gazi Koşusu ilk kez 10 Haziran 1927 tarihinde 2 bin metre mesafede düzenlenirken, birincilik ikramiyesi de 2 bin liraydı.
- Cumhurbaşkanları İsmet İnönü "Olgo", Celal Bayar ise "Cap Gris Nez" isimli safkanlarıyla kazandı.
- Gazi Koşusu'nun armağanı olan Atatürk'ün at üzerindeki som gümüşten heykeli, 1970 yılından beri verilmeye başlandı. Ünlü heykeltıraş Doç. Dr. Şadi Çalık'ın eseri olan bu heykeli ilk kez, "Sadettin" adlı safkanın sahibi Sadun Atığ aldı.
- Gazi Koşusu'nu en fazla kazanan jokey, 9 kez ile Mümin Çılgın oldu.
- Yetiştiricilik primleri de dahil olmak üzere toplam 3 milyon 187 bin 500 lira ikramiye dağıtılacak.
- Koşuyu birinci bitirecek atın sahibi, bir milyon 500 bin lira ikramiyenin sahibi olacak. Kazanan safkanın sahibi, aynı zamanda da yetiştiricisi ise yarış ikramiyesi ve kaydiye ücretlerinin yanı sıra 337 bin 500 lira daha elde edecek.

Bugün neler oldu? (25.06.2017)

Goller Cepte
BİZE ULAŞIN