Türkiye için en iyisini yapacağım

Türkiye için en iyisini yapacağım

Türkiye'nin hayallerini gerçekleştirmesi için kendisine fırsat verdiğini söyleyen Capello, "Bana sağlanan imkanlar ortada. Dünya Atletizm Şampiyonası'nda en iyisini yapmak için koşacağım" dedi.

Olimpiyat üçüncüsü, Türkiye rekortmeni. Küba'da doğdu ama Fenerbahçe için geldiği Türkiye'yi kendi vatanı belledi... Sonrasında 2013'te Türk vatandaşı da oldu ve milli formayı da giydi... Önce Avrupa şampiyonu oldu, sonra da olimpiyat üçüncüsü... Şimdi de Dünya Atletizm Şampiyonası'nda Türkiye'nin en önemli madalya umutlarından biri. 400 metre engellide yarışan Yasmani Capello, Londra'da bugün şampiyona öncesi SABAH'ın konuğu oldu.

- Gençken Küba'da derecelerini beğenmediklerini için seni istemediler. Antrenör tutup kendini geliştirdin. Sonra seni çağırdılar ama bu kez sen gitmedin. Şimdi Türkiye için koşuyorsun. Bir kısım senin para için Türkiye'yi seçtiğini sanıyor. Sen ne diyorsun?

Küba'ya dair hatırladığım en son şey milli takımdan ayrılışım oldu. O andan itibaren de yaşadığım olaylara, yaşadıklarıma bir çizgi çektim diyebilirim. Sonra da Fenerbahçe kulübünün davetiyle Türkiye'ye geldim. Milli Takıma girişim de Fenerbahçe sayesinde oldu. Takviye için bana bir teklif sundular. Türkiye ile birlikte yeni bir sayfa açtım. Gençliğimde çok sakatlık yaşadım ancak Türkiye'de bana sunulan imkanlar sonrası Rio ve Amsterdam'da önemli başarılara imza attım. Şu an çok iyi durumdayım ve Dünya Atletizm Şampiyonası'nda en iyisini yapmak ve farklı bir unvan kazanmak için sabırsızlanıyorum.

- Geçtiğimiz günlerde basın toplantısında ağlamıştın. Bunun sebebini bizimle paylaşabilir misin?

Ne zaman Türkiye'nin bana sahip çıkmasıyla ilgili bir soru yöneltilse; aklıma çocukluğum geliyor, 23 yaşında Küba milli takımından atılmam aklıma geliyor. Ve tabii ki Türkiye'de insanların bana yaklaşımı geliyor. Amsterdam'daki Avrupa Şampiyonası'nda altın madalya kazandığımda İstiklal Marşı çalınırken de benzeri şeyleri hissettim. Gözyaşlarımı tutamadım. Hayallerimi gerçekleştirme fırsatı verdikleri için de Türkiye'ye çok teşekkür ederim. Şu an halimden çok memnunum, Türk Milli Takımına ait olduğum için de çok mutluyum. Bacaklarımın koştuğu ana kadar da burada olacağım.


BENİ İSTEMEYEN ANTRENÖR 'ONU BEN YETİŞTİRDİM' DEDİ

- Küba Milli Takımı'ndan neden ayrılmıştın?

Küba'daki antrenörüm bana inanmıyordu. Benim takımdan çıkarıp yerime tanıdığı başka gençleri almıştı. Yıllar sonra Türkiye adına madalyalar kazandıktan sonra Küba'da karşılaştık. Yüzüme bakarak yanındaki genç sporculara gösterdi ve "Bakın işte, onu ben yetiştirdim" dedi. Ona sadece güldüm.

RİO'DA İKEN GELEN MESAJI ASLA UNUTMAM

- Devşirme sporcu tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de tartışılıyor. Bu konudaki düşüncelerin nedir?

Bu sıkıntılı bir konu. Sadece Türkiye'de değil dünyada tüm ülkelerin yabancı sporcuları var. Ben Türkiye'nin yüzde 50'sinin beni çok sevdiğini ve benimsediğini biliyorum. Ama bir kısım var ki, olumsuz düşünüyorlar. Bu onların fikirleri... En büyük korkum Türklerin bana olan inancını kaybetmesi... Tek bir kelime, sporcunun o anki ruh halini alt üst de edebilir ya da onu zirveye çıkarabilir. Benim için destek ve motivasyon çok önemli. Rio Olimpiyatları'nda iken küçük bir Türk kızı, benim TV'deki görüntümü çekip bana bir mesaj yollayıp başarılar diledi. Bunu asla unutamam.

FENERBAHÇE'DEN TATSIZ AYRILDIM

- Peki seni Türkiye'yi getiren Fenerbahçe ile yolların neden ayrıldı?

Fenerbahçe kulübünde belli bir mesafe aldıktan sonra kendi antrenörüm ve psikoloğum ile çalışmak istedim. Maddi özel bir talep de bulunmadım. Ancak kabul etmediler ve ben kendi yolumu çizmek istedim. Ancak ayrılık sonrası hoş şeyler duymadım. Benim yapmadığım şeylerin yapmışım gibi yansıtıldığını işittim. Orada çok arkadaşım hatta kardeşim diyeceğim kişiler vardı ancak kulüpten ayrıldıktan sonra araya soğukluk girdi. Yukarıdan birileri mi böyle davranmalarını mı istedi, bilmiyorum. Ardından ENKA ile görüştüm. Benim TeamEscobar adını verdiğimiz ekibimle (antrenör, fizyoterapist, psikolog) çalışmamı kabul ettiler. Şu an her şey yolunda.

GÖZLÜĞÜN SIRRI

"Sadece konsantrasyon için kullanıyorum. Gözlüğü taktığım anda dünyayla ilişkimi kesip iki tarafıma da duvar örüyorum. Sadece bitiş çizgisine odaklanıyorum ve başka hiçbir şey görmüyorum."

TÜRK ATLETLERİN HANDİKAPI NEDİR?

"Türkler çok kuvvetli ve çalışkan sporcular, olumsuzluk görmedim. Sadece ufak bir eleştiri yapabilirim teknik anlamda. Çok fazla idman yapıyorlar. Ancak fazla antrenmanla sonuç gelmiyor. Çok idman sezon sonu performansınızı olumsuz etkiliyor. Mesela bir çok atlet sezon başı beni çok rahat geçebilir ama mühim olan sezon sonundaki performansınızdır."

REKORLAR GEÇİCİ MADALYALAR KALICIDIR

- Olimpiyatta madalya almak pek çok sporcunun rüyası. Sen bunu Rio 2016'da aldığın bronzla başardın. Bu nasıl bir his?

Çocukluğumda televizyonda hep olimpiyatları izlerdim. Sadece atletizm değil diğer branşları da büyük bir heyecanla takip ederdim. Anneme 'Ben de bir gün ben de Olimpiyatlarda olacağım ve madalya kazanacağım' dedim. Benim için madalya çok önemli. Rekorlar herkes tarafından kırılabiliyor ama madalyalar kalıcı başarı olarak kalıyor.

FELİX SANCHEZ YAPABİLİYORSA BEN DE BAŞARABİLİRİM

- Tokyo 2020 dediğimizde aklına ilk gelen ne oluyor?

Felix Sanchez... 2012 Londra Olimpiyatları'nda 400 metre engellide 35 yaşında iken altın madalya kazandı. Eğer o yapabiliyorsa ben de 33 yaşında Tokyo'da yapabilirim.

TÜRK KADINI HUZUR VERİYOR

-Daha önce Türk sevgilin olabileceğini söylemiştin. Şu an bir Türk'le birliktesin, birlikte Küba'ya gittiniz. Yaşadıklarını paylaşmak ister misin?

Bir Türk'le birlikte olmanın en büyük artısı sakinlik... Kübalı kadınlarla karşılaştırdığımda huzur... Türk kızları ilişkilerine sahip çıkıyorum.

- Kız arkadaşın aynı zamanda yardımcı antrenörün. Bütün gün birliktesiniz, mesela beslenmene karışıyor mu?

O benden daha çok tatlı yiyor. (İkisi de gülüyor) Aslında çok sıkı bir diyetim yok ama zaman zaman yediklerime karışıyor. Antrenörüm Massimo Matrone da sık sık diyetimle sert uyarılarda bulunuyor ama biliyorum ki, bunlar benim iyiliğim için.

- Türk yemekleriyle aran nasıl, sevgilin sana yemek yapıyor mu?

Türk kadınları çok güzel yemek yapıyor ama sevgilim daha güzel yapıyor. (Gülüyor) Kuru fasülye pilav ise ilk tercihim.

YASMANİ CAPELLO İÇİN...

TAKOZ > GÜÇ
CARL LEWİS > ENERJİ
HATALI ÇIKIŞ > TEKRAR DENEME
TABANCA > DAHA HIZLI
BEN JOHNSON > TARİH
TÜRKİYE > AŞK
AŞK > GÜÇ
KÜBA > GÜZEL
KOŞMAK > RAHATLAMAK
ANTRENÖR > TECRÜBE
AY YILDIZ > TUTKU
GÖZLÜK > RİO
(Yarı finalde unutmuştum)

İSMAİL BÜTÜN (TURKCELL GENEL MÜDÜR YARDIMCISI): YASMANİ'NİN BAŞARILARI BİZİ DE GURURLANDIRIYOR

?Turkcell olarak, Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın himayesinde 2020 Olimpiyat Oyunları hedefiyle atletizm branşında başlattığımız uzun süreli işbirliğinin ülkemize getirdiği başarılar bizi mutlu ediyor. Şimdiye kadar yaptığımız 14 milyon TL'lik maddi katkının yanı sıra bir paydaş gibi çalışıyoruz. Şimdi de sırada Dünya Atletizm Şampiyonası var. Yasmani'nin bu şampiyonada da bayrağımızı en iyi şekilde temsil edeceğine yürekten inanıyoruz. Londra'da yarışacak tüm atletlerimize başarılar diliyoruz. Türk atletizminin daha da gelişmesi ve ülkemize daha büyük başarılar gelmesi için desteğimizi sürdüreceğiz.

Goller Cepte
BİZE ULAŞIN