Londra’da heyecan dorukta

Londra’da heyecan dorukta

Dünya Atletizm Şampiyonası’nda bu akşam 6 sporcumuz sahne alıyor. Erkekler 400 metre engelli finalinde TSİ 23.30'da Yasmani Copello Escobar madalya mücadelesine çıkacak. Ramil Guliyev de TSİ 22.55'te finale çıkmak için pistte olacak. Erkekler çekiç atma ve kadınlar 3 bin engelli elemelerinde de 4 sporcumuz yarışacak

Londra'da devam eden 16. Dünya Atletizm Şampiyonası'nda bugün 6 milli sporcumuz yarışıyor. Günün Türkiye için en beklenen yarışı şüphesiz erkekler 400 metre engelli finali... Olimpiyat üçüncülüğü ve Avrupa şampiyonluğu unvanı bulunan Yasmani Copello Escobar, TSİ 23.30'da başlayacak yarışta madalyanın en önemli adayları arasında. Erkekler çekiç atmada Özkan Baltacı TSİ 21.20, Eşref Apak ise TSİ 22.50'de eleme müsabakalarında yarışacak. Kadınlar 3 bin metre engelli elemelerinde ise Özlem Kaya TSİ 21.23, Tuğba Güvenç ise 21.41'de başlayacak yarışlarda mücadele edecek.


Kariyerinde 200 metredeki en iyi derecesi 19.88 olan Guliyev'in bu seneki en iyi derecesi ise 20.08.

RAMİL GULİYEV FİNAL PEŞİNDE
Avrupa ikincisi Ramil Guliyev, erkekler 200 metre yarı finalinde TSİ 22.55'te boy gösterecek. Milli sporcu elemelerde 20.16'lık derecesiyle toplamda ikinci sırayı alarak yarı finalde yarışmaya hak kazanmıştı. Üçüncü seride koşacak Guliyev'in finale çıkması için ilk iki sırada yer alması veya serilerde ilk ikiye giremeyenler arasında en hızlı iki dereceden birini elde etmesi gerekiyor.


Bu sene 48.24 koşan Copello'nun bu derecesi finalde koşacak 8 atlet arasında bu yılki en iyi ikinci derece.

YARIŞLARA SALGIN GÖLGESİ
Dünya Atletizm Şampiyonası için Londra'ya gelen ve aynı otelde kalan 30 sporcu ile personel mide iltihabı geçirdi. Salgın nedeniyle zehirlenen Botsvanalı atlet Isaac Makwala 200 metre, İrlandalı atlet Thomas Barr ise 400 metre engelli yarışlarından çekildi. Makvala, Türkiye'yi temsil eden atlet Ramil Guliyev'in önemli rakipleri arasındaydı. Organizatörlerden yapılan açıklamada "Dünya Şampiyonası için resmi takım otellerinden birinde konaklayan takım sporcuları için bildirilen birkaç mide iltihabı vakası daha mevcuttur" ifadesi yer aldı. İngiltere Halk Sağlığı Kurumu, 30 sporcu ve kafile personelinin de aynı rahatsızlıktan etkilendiğini duyurdu.


Salgın nedeniyle zehirlenen Botsvanalı Makwala çekildiği 200 metrenin önemli madalya adaylarından birisiydi.
Goller Cepte
BİZE ULAŞIN