2017 Ramil’in yılı!

Mert Aydın’ın kaleminden Ramil Guliyev

2017 Ramil’in yılı!
Ramil Guliyev'in vücudu rakiplerinin önünde finiş çizgisini geçtiğinde, Türk atletizmi için de bir eşik geçildi. Aziz Yıldırım'ı canlı yayında ağlatan, Wayde Van Niekerk'in tarihi dublesini bir başka bahara bıraktıran, tarih kitaplarında 4 kez yazılan Usain Bolt isminin hemen ardına Ramil ve Türkiye adlarını yazdıran bir başarı bu.
200 metrede dünya şampiyonası tarihinde altına ulaşan ikinci Avrupalı oldu Ramil. Konstantinos Kederis'in 2001 altını unutulmuşken komşunun da adı Ramil sayesinde konuşuldu. Türkiye'nin ilk Dünya Atletizm Şampiyonası altınının sprintte gelmesi ayrı bir hikaye. Ama hikaye deyince önemli yıllarını Türkiye adına yarışmak için feda eden Ramil Guliyev'in öyküsü geliyor akıllara.
Ramil Guliyev, 2007 Dünya Yıldızlar Şampiyonası'nda 200 metrede gümüş madalya aldığında dikkatleri üzerine çekmişti. 2008'deki Dünya Gençler beşinciliği, 2009'daki Avrupa Gençler altın ve gümüşü, sprintte yeni bir yıldız adayını tanıtıyordu. 2009'da daha 19 yaşındayken Berlin'de Usain Bolt hala yenilenemeyen 200 metre dünya rekorunu 19.19 ile kırarken Ramil, tribünde değil pistteydi. 19 yaşında Azerbaycan'dan bir atletin dünya 7'nciliği kaşları iyice kaldırmıştı. Ramil sonrasında babasıyla birlikte Türkiye'ye Fenerbahçe için yarışmaya geldi. Sonrasında ülkemiz için yarışma kararı aldı. Ne var ki Azerbaycan böylesine bir değeri kaptırmak istemiyordu. Ramil, Türkiye içindeki yarışlarda koşabiliyor ama uluslararası anlamda yerinden kıpırdayamıyordu. İzni aldıktan sonra da sakatlık araya girdi.
Biz Ramil Guliyev'in uluslararası değerini 2015'te anlayabildik. Pekin'deki Dünya Şampiyonası'nda Bolt olağan 200 metre altınlarından birini kazanırken Ramil 6'ncı oluyordu. Olimpiyat yılında önce Avrupa ikinciliği geldi. Ardından Olimpiyat 200 metresinde yine final vardı. Bu kez 8'inci olmuştu.
2017 ise Ramil Guliyev yılıydı. 100 metreyi 9.97'de geçti ve 10 saniye altına inebilen 3'üncü beyaz oldu tarihte. Bolt'un yokluğu, De Grasse'ın sakatlığı ve Ramil'in formu derken umutlar yeşermişti. Seçme ve yarı final performansı altın için de kapıyı araladı. Efsane 200'cü Michael Johnson, "Ramil Guliyev'i hafife almayın" diyordu yarıştan birkaç saat önce attığı twitte.
Ramil Guliyev, yarış sonrasında basın toplantısında doping sorularıyla karşılaştı. Geçmişin kara sayfalarını onun gibi aydınlık atletlerle geride bırakacağız.
Goller Cepte
BİZE ULAŞIN