İlklerin güreşçisi Yasemin

İlklerin güreşçisi Yasemin

Avrupa ve dünya şampiyonu ilk Türk kadın güreşçi olarak tarihe geçen sporcumuz, “Tokyo’da da tarih yazmak istiyorum” dedi

  • Tüm Sporlar
  • Cuma 25.08.2017
Yasemin Adar, Türk güreş tarihine adını 'altın' harflerle yazdırdı. Spor hayatına atletizmde gülle atma ile başlayan Yasemin, hedeflediği başarılara güreşte ulaştı. Paris'teki Dünya Şampiyonası'nda altın madalya kazanan 1991 doğumlu Yasemin, kadın güreşine son döneme adeta damga vurdu. 2011'de yılında Balıkesir Gençlik Spor Kulübü'nde güreşe başlayan Yasemin, eğitimini antrenörler Kemal Kurt ile Aslan Seyhanlı'dan aldı. İlk olarak geçen yıl Letonya'da Avrupa Şampiyonası'nda 75 kiloda birincilik kürsüsüne çıkan milli güreşçi, organizasyon tarihinde Türkiye'ye ilk altınını kazandırarak tarihe geçti. Mayıs ayında Sırbistan'da ikinci altın madalyayı boynuna taktı. Yasemin, Paris'te de 75 kiloda dünya şampiyonu ilk kadın Türk güreşçi olup tarih yazdı. Yasemin Adar "Bu çok onur ve gurur verici. Bu duyguyu Türk halkına yaşattığım için çok mutluyum. Sırada 2020 Olimpiyatları var. Tokyo'da da tarih yazmak istiyorum" dedi.

DEMİRHAN'DAN BRONZ MADALYA
Dünya Güreş Şampiyonası'nda kadınlar 48 kiloda Evin Demirhan, bronz madalya kazandı. Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlenen şampiyonanın yarı finalinde Rumen Emilia Alina Vuc'a yenilerek finale kalamayan Evin, Belaruslu Viyaleta Chyryk ile bronz madalya maçına çıktı. Milli sporcu, 1-0 geri düştüğü karşılaşmayı 3-1 kazanarak, bronz madalyanın sahibi oldu.
Goller Cepte
BİZE ULAŞIN