Çocuklar için koşacaklar

Son yıllarda farklı konulara dikkat çeken Vodafone İstanbul Maratonu’nun bu seneki teması çocuklar olacak. Organizasyona yaklaşık 125 bin kişinin katılması bekleniyor

Çocuklar için koşacaklar
İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Spor İstanbul'un düzenlediği Vodafone 39. İstanbul Maratonu bugün koşulacak. Dünyada iki kıta arasında koşulan tek maraton olan organizasyon (42,195 kilometre), 15 kilometre ve 10 kilometre çipli koşular, 8 kilometrelik halk koşusu ve tekerlekli sandalye yarışı kategorilerinde gerçekleştirilecek. Maratona bu sene 100'den fazla ülkeden yaklaşık 125 bin kişi katılacak. Yaklaşık 25 bin kişinin çipli koşularda yer alacağı organizasyonda, 100 bin civarında kişinin de halk koşusuna katılması bekleniyor. Türkiye'nin yanı sıra Kenya, Etiyopya, Namibya, Ukrayna, Belarus, Azerbaycan, Fransa, Sırbistan ve Litvanya'dan gelecek 86 elit atlet, maratonda ter dökecek.

KENYALILAR FAVORİ
Erkeklerde, en iyi derecesini 2 saat 6 dakika 10 saniye ile bu yıl nisan ayında yapan Kenyalı Paul Lonyangata favori gösteriliyor. Kadınlarda ise en iyi derecesini 2.20.59 ile bu yıl Paris Maratonu'nda ikinci sırayı alarak yapan Kenyalı atlet Agnes Jeruto Barsosio rakiplerinin bir adım önünde gösteriliyor.
Son yıllarda farklı konulara dikkati çekmek için koşulan İstanbul Maratonu'nun bu seneki teması çocuklar olacak.

FARKINDALIK YARATILACAK
2015'te "Kadına şiddete dur de", 2016'da "15 Temmuz şehitleri için koşuyoruz" temalarıyla gerçekleştirilen organizasyonun bu yılki sloganı, "Çocuklarımızın geleceği için koşuyoruz" olarak belirlendi. Sloganla, çocuklarla ilgili farkındalık oluşması gereken konulara dikkati çekmek, çocukları kötü alışkanlıklardan uzaklaştırmak amaçlanıyor.

START 09:00'DA
Maraton 09.00'da başlayacak. Köprüyü geçtikten sonra Barbaros Bulvarı'ndan Beşiktaş'a inecek sporcular, sahili izleyerek Karaköy'e ulaşacak. Galata Köprüsü'nden sonra Sirkeci yönüne sapacak atletler, sahil yolunu takip ederek Havuzlu Kavşak'tan geldikleri istikamete dönecek. Gülhane Parkı'nın içinden geçecek sporcular, Sultanahmet Meydanı'na çıkacak. Yarış, Sultanahmet Camisi'nin giriş kapısı ile Dikilitaş'ın arasında sona erecek.

VODAFONE İSTANBUL MARATONU'NDAN KISA KISA
Vodafone 39. İstanbul Maratonu'nda dereceye girecek oyunculara yaklaşık 1 milyon dolar ödül verilecek. Erkekler ve kadınlarda ilk sekize girecek atletler, sırasıyla 50 bin, 25 bin, 15 bin, 7 bin, 5 bin, 3 bin, 2 bin ve bin dolar ödül alacak. Vodafone İstanbul Maratonu'nda geride kalan 38 yarıştan 11'ini Türk, 27'sini ise yabancı atletler kazandı. İlk kez 1979 yılında koşulan ve Hasan Saylan'ın kazandığı maratonda, erkeklerde birincilikler ilk 4 yıl Türk atletler arasında paylaşıldı.
Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı (TÜRGEV) öğrenci ve gönüllülerine, yükseköğretimde öğrenim gören kız öğrenciler için farkındalık yaratmak amacıyla katılacakları Vodafone 39. İstanbul Maratonu'nda sanatçı Hülya Koçyiğit de eşlik edecek.
Vodafone, halk koşusunun bitiş noktası olan Vodafone Park önünde kurulacak "Yarını Kodlayanlar" standına gelip kayıt yaptıran ilk bin çocuğa kodlama eğitimi verecek.
Elit ve tavşan atletlerin hedef derecelerinin yükleneceği sistem araçları, koşuda sporcuların önünde ilerleyecek ve atletler her kilometredeki derecelerini bu araçtan görebilecek. Böylece sporcular temposunu düzeltme imkanı bulacak.
Vodafone 39. İstanbul Maratonu, yine "Yeşil Maraton" unvanını taşıyacak. Maratonda kullanılan su şişeleri, göğüs numaraları gibi materyaller geri dönüşüm malzemelerinden yapıldı. İstanbul BŞB ekipleri de organizasyon süresinde çıkan bütün atık malzemeleri toplayarak geri dönüşüme kazandıracak.
BİZE ULAŞIN