Önce kariyer sonra çocuk

Maria Sharapova 15 aylık doping cezasından, gelecek planlarına dair açıklamalar yaptı: “Her insan kendi hikayesini yazar. Bir anne-babanın hayattaki birikimlerini çocuklara anlatması büyük lütuf. Tenis ve anneliği bir arada yürütenlere saygım büyük ama ben önce kariyerim ile iyi bir iz bırakmak istiyorum.”

Önce kariyer sonra çocuk

30 yıllık hayatına 36 WTA şampiyonluğu sığdıran Maria Sharapova, TEB BNP Paribas Tenisin Yıldızları etkinliğinde, Türk tenisinin parlayan yıldızı Çağla Büyükakçay ile gösteri maçı yapmak için İstanbul'daydı. Doping yaptığı gerekçesiyle aldığı 15 aylık men cezasının ardından geçtiğimiz nisan ayında kortlara dönen Sharapova, İstanbul'dan rüzgar gibi geçti. Kendisini en çok zorlayan rakibi Serena Williams'ın annelik nedeniyle ara verdiği dönemde 15 aylık arayı kapatıp kapatamayacağından, annelik hedeflerine pek çok konuyu konuştuk. İşte cevaplar:
İstemediğim bir durum yaşadım ama bu olaydan güçlenerek çıktığıma inanıyorum.
Beklentiler oluşturmaktan hoşlanmam ama şampiyonluklar yaşamak istiyorum. Nisan'da döndükten sonra ilk başlar negatif olsa da her şeyin pozitife döneceği önümde çok şampiyona var.

Maria Sharapova Türk seyircinin evlilik teklifine bakın nasıl cevap verdi

BEN KORTTA KONUŞURUM
İnsan kendi hikayesini kendi yazar. Ama bazı şeylerin nasıl gelişeceğini bilemezsiniz. Bir anne babanın hayattaki birikimlerini çocuklarına anlatması büyük bir lütuf. Ben hala kortlarda olan, seyahat eden bir insanım. Böyle yaşayıp çocuk büyüten insanlara saygı duyuyorum ama ben kariyerimde iz bıraktıktan sonra bunu yaşamak istiyorum.
İnsanların yaşadıklarım üzerine yaptığı konuşmalarla ilgilenmiyorum. Spor dünyasındaki amacım ve hedefim insanların düşüncelerinin ötesinde.Vizyonum büyük. Lafımı kortta söylerim.
Kariyerim boyunca insanlara kendimi açtım. Çok genç yaşta başarılı oldum ve koruma altına alındım. Duygularımı paylaşmakla ilgili sorun yaşamadım.
Bazen dünyanın zirvesinde bazen aşağılarda hissedersin kendini. Bu da insanı güçlendiriyor. Basının ve hayranlarımın gözleri önünde büyüdüm. Daha gencim ve onlarla geçirecek çok zamanım var.

BİR GECEDE YILDIZ OLUNMAZ
Maria Sharapova, Türk tenisinin yaşadığı süreç ve gelişimi ile ilgili olarak ise şunları söyledi: "Bu zaman alır. Gençlerin kendilerini adamaları, büyük hayaller kurması gerekiyor. Çağla yükselen yıldızlardan biri. Burada oturup da tavsiyelerde bulunmak zor. Çünkü herkes farklı birer birey. Herkesin kendine özel durumu var. O yüzden yıldızlardan bahsederken ya da şampiyonlardan bir gecede olan bir şey değil. Kayıplarda yılmadan ayağa kalkmak önemli."BABAM HER ŞEYİM
Babam hem hayatımın hem de kariyerimin en önemli parçası. Bana bahsettiği en önemli şey, gerçekçi olma duygusu. Asla "Şampiyon olmalısın" diye baskı yapmadı ama o yolu önüme serdi. Tek çocuk olduğum için ailem bana düşkün. Amerika'ya taşındığımızda hiç tanıdığımız yoktu ve bu bizi aile olarak kenetledi. İyi ve kötü anlardımda önce anne ve babamı ararım.

RUSYA BANA YABANCI
7 yaşından bu yana ABD'de yaşıyorum. Hiçbir zaman Rusya Tenis Federasyonu'nun bir parçası olmadım. Rusya'daki akrabalarım benim için özel ve önemliler ama siyaset ve spor dünyasına istinaden olup bitenler hattında yorum yapmam doğru değil. Çünkü bilgi sahibi değilim. Rusya bana çok uzak ve yabancı.

Goller Cepte
BİZE ULAŞIN