Down sendromlu Alperen'in gözü uluslararası şampiyonluklarda

Down sendromlu Alperen Menç, Türkiye şampiyonlukları elde ettiği yüzmede, çalışmalarına ara vermeden devam ediyor. Alperen: "Avrupa ve dünya şampiyonu olmak istiyorum"

Down sendromlu Alperen'in gözü uluslararası şampiyonluklarda

Yüzmede 15 yaş kategorisinde Türkiye şampiyonlukları bulunan down sendromlu Alperen Menç, Avrupa ve dünya şampiyonluğu hedeflerine ulaşmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Ferhat ve Gülşen Menç çiftinin down sendromlu olarak dünyaya gelen çocukları Alperen Menç, 8 yaşında başladığı yüzmede elde ettiği başarılarla dikkati çekiyor.

Sırtüstü, serbest, kelebek ve kurbağalamada 15 yaş kategorisinde Türkiye şampiyonluğu elde eden Alperen, antrenmanlarını Kepez Park Varsak Yüzme Havuzu'nda yapıyor.

Alperen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yüzmeyi çok sevdiğini belirtti. Yüzerken kendisini çok iyi hissettiğini dile getiren Alperen, "Her gün antrenmanlarda çalışıyorum. Antrenör Semra Hanım'ın desteğiyle, onun dediği gibi yapıyorum. İnşallah, Avrupa ve dünya şampiyonu olmak istiyorum." ifadelerini kullandı.

BABA MENÇ: "BUNLARI HAYAL EDEREK BAŞLAMAMIŞTIK"

Alperen'in babası Ferhat Menç, 8 yaşındayken oğlunu tamamen eğlence amacıyla yüzmeye götürdüğünü, zamanla bu sporda yarışmacı olarak başarılı olabileceğini düşünmeye başladıklarını söyledi.

Oğlunun olimpiyatlarda şampiyon olmasını hedeflediklerini dile getiren Menç, "Biz bu işe bunları hayal ederek başlamamıştık. Alperen'e sosyal bir aktivite olsun, yüzmeyi öğrensin amacıyla başladık." dedi.

İki yıl önce antrenör Semra Karayılanoğlu ile sportif amaçlı olarak çalışmalara başladıklarını aktaran Menç, "Alperen, iki yıldır profesyonel olarak yüzüyor. Geçen yıl bölge birinciliği ve 4 Türkiye şampiyonluğu elde etti." diye konuştu.

KARAYILANOĞLU: "EN BÜYÜK HEDEFİMİZ OLİMPİYATLAR"

Alperen'in ilk özel sporcusu olduğunu belirten antrenör Semra Karayılanoğlu ise iki yıllık sürede sporcusunu eğitirken ondan çok şey öğrendiğini söyledi.

Alperen'le arasında özel bir bağ olduğunu ve bu sayede iyi anlaştıklarını dile getiren Karayılanoğlu, "Şu an Alperen antrenmanlarda down sendromluların Avrupa barajını geçiyor. Hedefimiz yarışta da heyecana kapılmayıp bu barajı geçmesi ve ilk etapta milli takıma girebilmesi. Milli takımın ardından, Avrupa ve dünya şampiyonası ile en büyük hedefimiz olimpiyatlar. İnşallah Allah nasip ederse hepsi olacak." şeklinde konuştu.

Goller Cepte
BİZE ULAŞIN