Boynuz kulağı geçti

Yağız Avcı’nın yarış arabasıyla henüz 12 yaşında tanıştığını ifade eden Baba Avcı, “Korkunca, bundan yarışçı olmayacak’ dedim ama boynuz kulağı geçti” dedi

Boynuz kulağı geçti
20 yıl arayla Türkiye'ye Avrupa Ralli Kupası'nı kazandıran baba-oğul Nejat Avcı ve Yağız Avcı SABAH'ın konuğu oldu. Sözün 1997'den 2017'ye uzandığı sohbette ilk konu 2003 yılında ikisinin de aynı yarışta yaptıkları kazalar. "İlk kazayı ben yapmıştım. Yarışı izliyorduk. Önümden çok hızlı geçti. 'Eyvah kaza yapabilir' diye düşündüm. Ardından yaklaşık 70 metrelik bir uçuruma yuvarlandı Yağız. Belki de hayatımın en hızlı deparını attım, baktım hurdaya dönmüş arabadan çıktı ve 'Colin McRae'den daha hızlıyım' dedi. Ben ise 'Dikkat et oğlum, burası gerçek hayat, burada restart yok' dedim. Benden daha hızlı çıktı. Ben o kadar cesur değildim. O daha bilinçli başladığı, simülasyonda çalışma şansı olduğu için daha çok risk alabiliyor. Bizim öyle bir imkanımız yoktu" dedi Baba Avcı. Red Bull sporcusu olan Yağız Avcı da, "Similasyonlar artık gerçek gibi. Eğer daha genç olsaydım Esports'a geçebilirdim. Çünkü gerçek yarışlar çok pahalı ama E Sports için iyi bir bilgisayar ve internet bağlantısı yeterli" derken söze giren baba Nejat Avcı, "Ben asla tercih etmezdim. Pistte yapılan yarışın yerini asla tutamaz. Toz olmadan risk olmadan yarış mı olur!" diye konuştu ve şöyle devam etti: "Yağız'ı ilk kez 12 yaşında yarış arabasına bindirdim ama korktu. 'Bundan yarışçı olmayacak' dedim ama boynuz kulağı geçti."

Hedef artık 6'ncı şam piy onluk
Hedeflerine değinen Yağız Avcı, "5 kez Türkiye, 2 kez gençler ve bir kez Doğu Avrupa şampiyonu oldum. Altıncı kez Türkiye şampiyonu olursam benden önce 5 kere bunu başarmış olan Ali Bacıoğlu'nu geçerek rekorun sahibi olacağım. Önümdeki hedefim artık bu. Kariyerim daha sonra farklı bir kulvarda devam edebilir; belki pist yarışı, belki rallikros ya da WRC olabilir. Ama tabi bunlar biraz da sponsora bağlı. Kariyerimi tamamladıktan sonra biraz bu işin mutfağına geçip gençlerle ilgilenmek istiyorum. Motor sporlarında yetenekli gençler var. Onlarla ilgilenip Türk sporuna bu alanda katkı yapmak isterim" diye konuştu

Marmaris, Türkiye için büyük şans
Türkiye'nin tekrar takvimine dahil olduğu Dünya Ralli Şampiyonası'na değinen Yağız Avcı, "Bu rallinin bir ayağının Türkiye'de olması TOMSFED Başkanı Serkan Yazıcı'nın başarısı" dedi. Nejat Avcı da organizasyonun Türkiye'nin tanıtımı için önemli bir fırsat olduğunu belirterek, "Bu dünyaca takip edilen bir yarış. Buraya dünyanın önde gelen markaları, pilotları, şirketlerin CEO'ları gelecek. Bu fırsatı iyi değerlendirip devamlı olmasını sağlamalıyız" şeklinde konuştu.

Sokakta hız yapacağınıza gelin sporcu olun
Hız meraklısı gençlere seslenen Yağız Avcı, "Arabalarını modifiye etmek için ciddi harcamalar yapanlar var. Oysa sokakta hız yaparak insanların hayatlarını riske atmak yerine çok daha güvenli ortamlarda sporcu olarak hız tutkusunu tatmin edebilirler" derken, Nejat Avcı da oğluna hak vererek, "Mesela 9 kez dünya şampiyonu olmuş Sebastian Loeb, federasyonun küçük bir slalom yarışında keşfedildi" ifadesini kullandı.

Florya'dan niye ayrıldı?
Oğlunun futbolda da yetenekli olduğunu kaydeden Nejat Avcı, "Otomobile merakı yokken futbol oynuyordu. Galatasaray altyapısına götürdüm. Devam etse daha iyi yerlere gelebilirdi ama araba sevdası daha baskın çıktı" dedi. Yağız Avcı da, "Futbola devam etseydim iyi yerlere gelir miydim bilemeyiz ama daha fazla para kazanabilirdim. Ama ralli seçimim için pişman değilim" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN