İşçiler Üretimi Durdurdu

İşçiler Üretimi Durdurdu
Tekirdağ’ın Çerkezköy ilçesindeki Organize Sanayi Bölgesi’nde çelik hortum üretimi yapan bir fabrikada bin 870 işçi, toplu iş sözleşmesi görüşmelerinden beklenen sonuç çıkmayınca greve çıkarak üretimi durdurdu.
Geçtiğimiz hafta fabrika önünden ilçe merkezine kadar yürüyen işçiler, eylem yaparak seslerini duyurmaya çalışmış ve istedikleri maaşı alamamaları halinde ‘grev’ mesajı vermişti.
İşverenin 205 liralık zam teklifini kabul etmeyen işçiler greve çıktı. İşçiler, fabrika önünde toplanarak davul zurna eşliğinde halaylar çekip sloganlar attılar. Petrol-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın da işçilere destek verdi. Öztaşkın, “2016-2017 yıllarını kapsayacak toplu iş sözleşmesi görüşmelerine 26 Aralık 2014 tarihinde başladık. Yaklaşık 6 aydır devam eden görüşmelerde ne yazık ki anlaşma sağlayamadık” dedi.
Temel anlaşmazlığın ücret zammı konusunda yaşandığına dikkat çeken Mustafa Öztaşkın, “Önce ücret sistemi üzerinde anlaşamadık. İşveren 6 aylık dilimler halinde ücret zammı uygulamak istediğini belirtiyor. Biz diyoruz ki yıllık ücret zammı uygulansın. Yıllardır bu uygulama böyledir. Sendikamız en son teklifini bu sabaha karşı 370 lira olarak verdi. Ücretlerin 370 lira artırılmasını istedi. Aramızda büyük fark var. Biz 2016 zammının da enflasyon artı 2 puan şeklinde bir artış olmasını istiyoruz. İşveren ise orada da 6 aylık dilimleri devam ettireceğini ve sadece enflasyon oranında zam vereceğini kaydediyor” diye konuştu.
Petrol-İş Sendikası Merkez Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Doğangül de “İki temel noktada anlaşmazlık var. Birincisi işverenin ücret zammını yıllık değil, 6’şar aylık dilimler halinde yapmak istiyor. İkincisi ise ücret zammı miktarıdır. Biz 1 Ocak’tan itibaren 370 lira zam istedik. İşveren bunu kabul etmedi. Şu anda burada 13 yıllık işçiler bin 500 lira brüt ücret alıyor. Yaklaşık bin işçi asgari ücretle çalışıyor. Bu arkadaşlarımız ağır sanayide çalışıyor. Birçok arkadaşımızda bel fıtığı var. Çalışma koşulları çok zor. Amerikalı şirket bize enflasyon kadar ücret zammı teklif ediyor. Dünyada 1 numara olduklarını iddia eden bu Amerikalı şirket insanları boğaz tokluğuna çalıştırıyor. İsyanımız bunadır. Arkadaşlarımız son derece kararlıdır. Biz bu ülkeyi işçi cehenneminden çıkarıp, işçilerin özgürce toplu pazarlık yaptığı, haklarını aldığı işçi cennetine çevirmek istiyoruz” diye konuştu.
Konuşmaların ardından Petrol-İş Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın ve sendika yönetimi, işçilerle birlikte davul zurna eşliğinde halaylar çekti. İşçiler ellerindeki Türk bayrakları ve sendika flamalarını sallayarak sloganlar attılar. İşçilerin fabrika önünden daha gölge bir yere ayrılmasının ardından geriye ise su şişeleri ve poşetlerden oluşan çöp yığını kaldı.
BİZE ULAŞIN