Tekirdağ Süt Ürecileri Birliği Başkanı Şerif Baykut:

Tekirdağ Süt Ürecileri Birliği Başkanı Şerif Baykut:
Tekirdağ Süt Üreticileri Birliği Başkanı Şerif Baykut, süt üreticisinin bu yıl istediği fiyatı alamadığını belirterek, süt fiyatının 1 lira 35 kuruş olması gerektiğini söyledi.
Tekirdağ Süt Üreticileri Birliği Başkanı Şerif Baykut, geçtiğimiz hafta yapılan Ulusal Süt Konseyinde alınan çiğ süt fiyatı kararı hakkında açıklamada bulundu. Konseyde alınan karar gereği çiğ sütün litresinin 1,15 TL olarak belirlendiğini dile getiren Baykut, toplantıda alınan kararın süt üreticisini memnun etmediğini söyledi.
Süt fiyatlarına geçen seneden beri zam yapılmadığını belirten Baykut, "2014 yılının Temmuz ayından itibaren sütün fiyatı 1,15 kuruş ve halen de devam ediyor. Geçen sene bu fiyat güzeldi. Üretici en azından kazanabiliyordu. O zamandan sonra Ulusal Süt Konseyi toplandı ve yapılan toplantıda süte zam yapılmadı. 2015 yılının toplantısı geçen hafta yapıldı. Şuanda sütün fiyatının 1.15 lira olması gerçekten çok sıkıntılı, kurtarmıyor" dedi.
Üreticinin kazanması için başka çareler aradığını ifade eden Şerif Baykut, "Süt para yapmadığı için üretici hayvanını et fiyatları yüksek olduğu için kasaplara gönderiyor. Bu sefer de hayvan sayısı azalıyor. Bu geçmişte aynı şekilde yaşandı. Sütler para yapmadı. Çiftçi hayvanı kasaba götürdü. Ondan sonra diyorlar ki; ’Hayvanlar yetmiyor dışarıdan ithal edelim’ deniliyor. Bu duruma engel olmak için istikrar olması gerektiğini düşünüyorum. İstikrar olması için kesinlikle süt fiyatlarının belirli bir fiyata yükseltilmesi gerekiyor. Bu fiyatların hem sanayiciyi hem de çiftçiyi tatmin etmesini gerekiyor. O yüzden süt para yaparsa çiftçi hayvanını kestirmeyecek, bizim de ülke olarak dışarından havyan ithal etmemiz azalacak. Tekirdağ ilinde hayvancılıkta son 1 yılda yüzde 10 ve 15 arasında azalma var" ifadesini kullandı.
BİZE ULAŞIN