Google’dan Anneler Günü'ne özel logo

Dünyanın en kapsamlı arama motoru Google, Türkiye ana sayfasında Anneler Günü'ne özel logoyla kullanıcılarının karşısına çıktı. Google logosunda 'L' harfinin yazılı olduğu yere içinde çiçekler bulunan bir vazo yerleştirildi.

Pazar 10.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazar 10.05.2009 12:18
ABONE OL
Bazı özel günlerde kullanıcılarına farklı logo tasarımlarıyla hizmet veren Google'ın Türkiye'deki kullanıcıları, daha önce de Nasreddin Hoca, Mevlana ve Türk bayrağının bulunduğu özel logolarla karşılaşmışlardı.

ANNELER GÜNÜ'NÜN TARİHÇESİ

Asıl mesleği öğretmenlik Anna Jarvis, 9 Mayıs 1905'de de annesini kaybetmesi üzerine o hayatta iken gerekli ilgiyi gösteremediğine inanıyor ve bunun ezikliğini duyuyordu. İki sene sonra mayısın ikinci pazarında, annesinin ölüm yıldönümünde arkadaşlarını evine çağırdı ve bu günün anneler günü olarak ülke çapında kutlanması fikrini ilk onlara açtı. İlk Anneler Günü Jarvis'in annesinin 20 yıl süresince haftalık dini dersler verdiği Grafton'daki bir kilisede, 10 Mayıs 1908'de, 407 çocuk ve annesinin katılımı ile kutlandı. Jarvin her bir anneye ve çocuğa kendi annesinin en çok sevdiği çiçek olan karanfillerden birer tane verdi. O günden sonra, temizliği, asaleti, şefkati ve sabrı ifade eden beyaz karanfil Amerika'da anneler gününün sembolü olarak kabul edildi. Sıra anneler gününü "milli bir gün" olarak kabul ettirmeye gelmişti. Jarvis, tarihte tek bir kişi tarafından gerçekleştirilen en başarılı mektup yazma kampanyası ile gazete patronlarından işadamlarına, devlet adamlarından din adamlarına kadar ulaşabildiği herkese bu fikrini iletti. Fikir o kadar çok ve çabuk kabul gördü ki, Senato onaylamadan çok önce, birçok eyalet ve şehirde anneler günü kutlamaları gayrı resmi olarak başlatılmıştı bile. Sonunda 8 Mayıs 1914'de Senato'nun onayı, Başkan Wilson'ın da imzası ile Mayıs'ın ikinci pazarı 'Anneler Günü' olarak resmen ilan edildi. Çok kısa sürede diğer ülkelere de yayılan bu gün çiçek ve tebrik kartı satışlarının tavana vurduğu bir gün oldu. Ülkemizde Anneler Günü'nü 1955 yılından itibaren kutlanmaya başlandı.