Yazılım korsanlığının sektöre zararı 50 milyar dolar

Business Software Alliance isimli bir endüstriyel ticaret grubu tarafından yapılan araştırmaya göre yazılım korsanlığının sektöre zararı 50 milyar doları aşıyor.

Çarşamba 13.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 13.05.2009 09:29
ABONE OL
Bilgisayar yazılımlarının yasadışı yollarla çoğaltılarak, satışının yapılması dev bir araştırma ve geliştirme süreci içerisinde bu yazılımları ortaya çıkaran şirketlere büyük zarar veriyor.

Bu konuda bir araştırma yapan ABD kaynaklı Business Software Alliance isimli endüstriyel ticaret grubu, dünya üzerinde kullanılan yazılımların yüzde 41'inin korsan, yüzde 44'ünün yasal, geri kalan yüzde 15'lik kesiminin ise ücretsiz ya da açık kaynaklı olduğunu tespit etti.

Araştırmaya göre yazılım korsanlığının en az olduğu ülkeler arasında ABD, Japonya, Yeni Zelanda ve Luxembourg yer alıyor ve bu ülkelerde yazılım korsanlığı yüzde 20 seviyelerinde seyrediyor. Ermenistan, Bagladeş, Gürcistan ve Zimbabve'de ise korsan yazılım kullanım oranı yüzde 90'a kadar çıkıyor. Orta ve Doğu Avrupa'da yüzde 66, Latin Amerika'da yüzde 65, Asya-Pasifik ülkelerinde yüzde 61, Ortadoğu ve Afrika'da yüzde 59 oranında korsan yazılım kullanılıyor.

Araştırmaya göre geçtiğimiz yıla oranla yüzde 11 oranında artış kaydeden yazılım korsanlığı sektörün 53 milyar dolar zarara uğramasına neden oldu.