Blogun kadar konuş!

İnternetin yükselen trendi blog yazarlığı yetenekliyim ama imkan yok diyenlerin bahanelerini ortadan kaldırdı.

Ücretsiz üye olunabilen blog siteleri ve ücretsiz kolay kurulum sağlayan blog uygulamaları blog yazmak isteyen herkese internetin kapılarını açıyor. Bu işe hobi olarak başlayan ve profesyonel blog yazarı olarak ismini duyuranlar hakkında haberleri sıkça okur olduk. Blog yazarak zengin olanlar hakkında çıkan haberler ilginin artmasındaki en önemli nedenlerden.

Homepage Out Blog In

İlk zamanlarda kişisel günlük gibi adlandırılan bloglar artık daha geniş bir kullanım alanına sahip. Öğrenciler, ev hanımları, profesyonel çalışanlar gibi geniş bir yelpazede blog yazarlarını görmek mümkün. Internet ile ilk tanıştığımız 90 lı yıllarda statik kişisel web siteleri 2000 li yıllarda yerini dinamik blog sitelerine bıraktı.

Türkiye'de Blog Yazarlığı

Son dönemde blog yazarlığı kursları açılmış, blog yazarları derneği kurulmuş olsa da Blog yazarlığı Türkiye'de çok fazla yaygınlaşmadı. Bunun en büyük sebebi Ekşi Sözlük ile başlayan ve klonları ile çoğalan siteler oldu. Bu sözlük siteleri herhangi konuda fazla bilgi sahibi olmadan havadan sudan yazarım, kafamı bozana laf çakarım diyenlerin kısa zamanda gözdesi oldu.

İçimde kalacağına sözlüğe yazıp rahatlarım düşüncesinin hakim olduğu bu sözlüklerin Türk icadı olduğunu belirtmek lazım. Ekşi sözlük sitesindeki ilk nesil üyeliklerini yüksek ücretler ile satanlara ait şehir efsanelerine her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Dünyadaki Blog yazarlığının aksine Türkiye'de eğilim sözlük yazarlığından yana. Mayıs ayında kurulan İnternet ve Blog Yazarları Derneği (http://www.blog.org.tr/ ) Türkiye'de blogların kalitesinin artırılmasını, yeni blog yazarlarının kazandırılmasnıı ve internet yayıncılığının gelişmesine katkı sağlanmasını hedefliyor.

İçeriğin Yükselişi


Web teknolojilerin kolay erişilebilir ve kolay kullanılabilir olmaya başlaması ile özgün içerikler değer kazanmaya başladı. Blog yazarlığının ve blog sitelerinin standartlarının şekillenmeye başladığı şu dönemde sizde özgün bir içerik ile blog yazmayı düşünüyorsanız size önerebileceğim popüler blog sitelerinin bazıları:

https://www.blogger.com/
http://www.blogcu.com
http://www.benimblog.com
http://www.bloggum.com/

BİZE ULAŞIN