Venüs'te gizemli leke

Güneş Sistemi'nin uzaklık bakımından ikinci, büyüklük bakımından altıncı gezegeni Venüs'te ortaya çıkan tuhaf parlak leke astronomları şaşkınlığa düşürdü.

Pazartesi 03.08.2009 10:28
Güncelleme: Pazartesi 03.08.2009 14:01
ABONE OL
İlk olarak 19 Temmuzda Frank Melillo adlı Amerikalı amatör gök bilimci tarafından tespit edilen Venüs'teki parlak leke, Avrupa Uzay Kurumu'nun (ESA) Venus Express uzay aracı tarafından da doğrulandı.

Avrupa uzay aracının gönderdiği verilere göre, Venüs'teki gizemli nokta Dünya'dan ilk görüldükten 4 gün kadar önce ortaya çıktı ve giderek büyüdü.

Bilim adamları, yüzey sıcaklığı 400 C'ye kadar ulaşan Venüs'teki bu parlak noktanın neden ortaya çıktığı konusunda, bunun volkanik bir ifrazat da olabileceği yönünde çeşitli fikirler ileri sürdüler.

Ancak, bir volkanik patlamanın Venüs'ün çoğunluğu karbondioksitten oluşan yoğun atmosferi altında böylesine yayılabilmesi için çok şiddetli olması gerektiğini düşünen astronomlar, parlak noktanın Güneş'ten kopan ve Venüs'ün ağır atmosferiyle etkileşime giren parçacıklardan kaynaklanmış olabileceği tezini de gündeme getirdiler.

Astronomlar, Venüs'te daha önce bu kadar büyük ve parlak olmasa da başka lekeler gözlemlemişlerdi.

PLÜTON "PARYA" OLARAK KALMAYA DEVAM EDECEK GİBİ GÖRÜNÜYOR

Öte yandan, Houston Chronicle gazetesinin haberine göre, "Pluto Confidential" kitabının yazarı Amerikalı astronom Stephen Maran, üç yıl önce statüsü gezegenden cüce gezegene indirilen Plüton'un durumunda, yakında Brezilya'nın Rio de Janeiro kentinde yapılacak Uluslararası Astronomi Birliği toplantısında bir değişiklik yapılmasının beklenmediğini söyledi.

Maran, üç yıl önce Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'da Irak savaşı sırasında düzenlenen toplantıda biraz da Amerikan karşıtlığının etkisiyle Amerikalı astronomlar tarafından keşfedilen tek gezegen olan Plüton'un gezegenlikten düşürüldüğünü savunarak, siyasi rüzgarların Plüton'un eski statüsüne kavuşmasına izin vermeyecek gibi göründüğünü belirtti.

Toplantıda Amerikalı gök bilimcileri temsil edecek grubun başkanı Robert Williams da, Rio'da yapılacak toplantının Genel Kurulu'na, Plüton veya Güneş Sistemi'ndeki bir başka gezegenin durumunun değişikliği için şimdiye dek başvuru yapılmadığını kaydetti.

Prag'daki toplantıda oylamaya katılan 424 astronomun çoğunluğu Plüton'un cüce gezegen statüsüne düşürülmesi, isminden mahrum bırakılması ve 134340 numarasıyla kimliklendirilmesini kararlaştırmıştı.