Cepte 300 bin kişi kara listeye girdi

Operatörlerin kara listesine giren 300 bin kişiyi abonelik iplalleri bekliyor. Toplam 7 milyon TL'yi bulduğu tahmin edilen borç tutarı için operatörler takibe girdi. BTK'dan kara liste yönetmeliğini bekliyor

Çarşamba 06.08.2009
Güncelleme: Perşembe 06.08.2009
ABONE OL
Bankaların kredi kartında kullandığı kara liste uygulamasını, cep telefonu operatörleri faturasını ödemeyen abonelerine uygulayacak. Cep telefonu faturasını uzun süredir ödemeyen Turkcell, Vodafone ve Avea abonesi 300 bin kişi şimdiden kara listeye girmiş durumda. Operatörler şimdilik bu isimleri borçlar kanununa dayanarak kara listeye alıyor. Ancak ortak liste olmadığı için operatörler birbirinin elindeki kara liste bilgilerini takip edemiyor. Şimdi 3 operatör ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu kara liste uygulaması için görüşmelere başlıyor.

YAKLAŞIK 7 MİLYON TL

Faizler hariç 7 milyon TL'yi bulan borç miktarı numara taşıma uygulamasının başladığı 9 Kasım 2008 yılından itibaren hızla arttığı bildiriliyor. Operatörler, borçlu abonelerin kolayca ve bedava konuşma süreleri de alarak operatör değiştirdiği için kara liste uygulamasını başlatmayı hedefliyor. Bankaların kredi kartı konusunda hazırladıkları benzeri bir sistemi şimdi cep telefonu şirketleri fatura ödemeyenler için oluşturuyor. Operatörler kendi kara listeleri için hazırlıkları tamamlamak üzere olduğu belirtiliyor. Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumu'nun düzenleme yapması bekleniyor. Cep telefonu numarasının kapanmasını istemeyen kişilerin borcunu ödeme konusunda daha istekli olması kredi kartında olduğu gibi kara listenin büyümesini engelliyor.

LİSTEDEKİ CEP SAYISI 1 YILDA 3 MİLYON ARTTI
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTİK) 2008 yılı ilk altı ayı sonunda 6 milyon 414 bin adet olan kara listedeki telefon sayısı 2009'un ilk 6 ayı sonunda 9 milyon 596 olduğunu ifade etti.