iPhone 3G 11 ayda 200 bin sattı videolusu vitrine çıktı

25 Eylül gecesi büyük gürültü koparan iPhone 3G, 11 ayda 200 bin adet sattı. Şimdi video çeken iPhone 3G S vitrinde

Geçtiğimiz yıl 25 Eylül gecesi mağazaların önünde kuyruklarda satılan iPhone 3G, 11 ayda 200 adetlik satış rakamına ulaştı. Turkcell ve Vodafone tarafından hem kontrat hem de ön ödemeli abonelere satılan iPhone 3G'nin en çok siyah renkli 8GB kapasiteye sahip modeli ilgi gördü. Bilgi Teknoloji İletişim Kurumu son 1 yılda 200 binin üstünde iPhone 3G telefonun bireysel ithalat ve normal dağıtım kanalı ile giriş yaptığını açıkladı. Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Lale Saral Develioğlu 150 binin üstünde iPhone 3G sattıklarını ifade ederken, tüketici tercihleriyle ilgili şunları söyledi: "lnsanlar birbirlerine hediye iPhone aldığı için kullanıcıların erkek veya kadın olduğunu söylemek zor. Yine de erkekler çoğunluk. Siyah iPhone daha çok tercih edildi." Develioğlu, iPhone 3G abonelerinin internet kullanımının bir kaç kat arttığını ifade ederken en çok kullanılan uygulamanın İstanbul trafiği hakkında bilgi veren İBB Trafik olduğunu sözlerine ekledi. Vodafone Türkiye satış rakamını açıklamazken, siyah rengin tercih edildiğini kaydetti.

PARMAĞI DOKUNDUR KAMERA ODAKLANSIN!
Turkcell, 24 ay kontratlı abonelere internet, konuşma ve kısa mesaj paketiyle 32 GB'lık modeli 130 TL aylık ödemelerle satıyor. Vodafone, 599 TL ön ödeme yapan aylık 99 TL 24 ay kontratlı abonelerine konuşma ve internet paketiyle birlikte 32 GB iPhone 3G S sunuyor.

TÜRKÇE SERVİS HâLâ YOK!
iPhone aktive edilirken iTunes yazılımının bilgisayara yüklenmesi gerekiyor. Ancak Türkiye'de iTunes'un Türkçe servisi ve uygulamaların satıldığı e-mağaza yok. Turkcell ve Vodafone yetkilileri konuyla ilgili muhattabın Apple olduğunu ifade ederken, çalışmaların şirket tarafından yürütüldüğünü kaydettiler. Bilgi Teknolojileri İletişim Kurumu 1 Temmuz 2009'dan itibaren Türkçe menü ve kullanıma sahip olmayan telefonların ithalini yasaklamıştı. Ancak Apple, ürünü tamamlayan servisi Türkçe vermemiş oldu.

BİZE ULAŞIN